Výletní horečka aneb Třebíč, židovský ráj

Letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Nejvyšší čas přestat přemítat, kam se poděly poslední dva měsíce a vydat se za poznáním! Zde je důkaz, že jsem v létě neotálel. Navštívil jsem město proslulé svou historií – Třebíč.

Toulky městem

Jakmile se naskytla příležitost a teplota klesla pod třicet stupňů, vydali jsme se s nadšením do někdejšího židovského ráje – do Třebíče.

Výlet jsme započali v dobře vypadající kavárně, kde jsme nabyli sil na perný den. Následně jsme se přesunuli do zachovalého ghetta a zkoumali pozůstatky života židovských obyvatel. Poté jsme vycházkovým tempem zamířili na rozlehlé náměstí lemované malými obchůdky. Po chvilce rozjímání nás uchvátila městská věž, kterou jsme se rozhodli zdolat. Z  jejího vrcholu jsme shlédli panorama Třebíče. Poznávání města si vyžádalo doplnění energie, nebyla jiná možnost než se někde naobědvat. Zaujala nás restaurace, kde zlatým hřebem menu byl pravý židovský řízek. Tímto pokrmem jsme jakožto zkušení Židé pohrdli a upřednostnili roastbeef, ukázalo se, že to bylo správné řešení.Po vydařeném obědě jsme zamířili na obrovský židovský hřbitov, který se nachází v prostoru nad ghettem, asi kilometr od centra. . Další monument na seznamu byla středověká bazilika, u které jsem si oprášil své historické znalosti z hodin dějepisu s paní Polákovou. Slunce opět ukázalo, čeho je schopné a z příjemných 25 stupňů se stalo nesnesitelných 30. Nám nezbývalo nic jiného, než s úctou k našemu zdraví odjet.

Židovská Třebíč

Třebíč patří mezi málo měst, kde můžeme najít pozůstatky židovského života v tak dobrém stavu. Během procházky ghettem jsem měl pocit, že se někdejší život zcela nevytratil. Ghetto se vyznačuje úzkými uličkami a malými domky. Budovy, které obývali významní či zajímaví lidé, jsou označené cedulkami s informacemi. Ve čtvrti se nacházejí dvě synagogy, jedna je v rukou husitské církve (jedná se o synagogu přední) a druhá, zadní, slouží jako výstavní prostor. Ve spodním patře zadní synagogy probíhá výstava obrazů s tématikou příběhů ze starého zákona od Miriam Kohnové. Neopomenutelný detail tvoří biblické verše, které lemují stěny synagogy. Horní patro zaujímají židovské rituální předměty, dále je tam  vystaven podrobný model dřívější podoby ghetta. Tato instalace skvěle doplní představy o vzhledu někdejšího ghetta.Model nám ukáže, jak čtvrť fungovala a zároveň odhaluje tajemství každého domu.

Dalším pozoruhodným objektem je židovský hřbitov, kde odpočívá obrovské množství zesnulých. Ten se rozkládá na svahu za městem, kde nebyl vrchnosti a měšťanům na očích. Na hřbitově rozhodně nenajdete jednolitost ve vzhledu hrobů, první těla zde byla uložena už v 17.století, v 19. století tu byli uloženi k odpočinku představitelé židovské obce v čele s učenými rabíny Joachimem Josefem Pollakem a Dr. Samuelem Pollakem. Pohřbívalo se zde až do 2. světové války.

Něco málo z historie

Počátky židovského života v Třebíči sahají do 13. století. Během své v přítomnosti ve městě to „jinověrci“ neměli vůbec jednoduché. Jedno z největších omezení, s kterým se potýkali, bylo neustálé placení. Za odpuštění roboty, provozování živností, za hřbitov i za špitál, za místo na tržišti, dokonce i za možnost mít děti. Podmínky se znatelně zhoršili roku 1723, kdy se z čtvrti museli vystěhovat křesťané, kteří si vyměnili domy s Židy bydlícími mimo čtvrť. V plánu byla dokonce i výstavba hradeb oddělující  židovskou část od ostatních obyvatel. Židé žijící v Třebíčí byli ušetřeni pogrom a po roce 1849, kdy byli konečně zrovnoprávněni, se začali vydávat za obchodem do světa. Před 2. světovou válkou se v Třebíčí nacházelo z 1500 obyvatel necelých 300 a z koncentračního tábora se jich navrátilo pouhých 10.

Třebíčská ojedinělost

Je obdivuhodné, kolik života v sobě drobné klikatící se uličky ghetta dokážou zanechat. Při procházce čtvrtí očekáváte, že narazíte na rabína spokojeně se tvářícího a mířícího na B-hoslužbu. Židovská čtvrť v Třebíčí i přes někdy nepříznivou minulost neztratila ani špetku svého kouzla, a v tom tkví její jedinečnost.

Návštěvu Třebíče vám vřele doporučuji.

Doprava

Do Třebíče jezdí každodenně autobusová linka TRADO-BUS a lístky zakoupíte za 165 korun.