Článek 13. Jak se projeví v ČR?

V září tohoto roku EU ze své „dílny“ vydala článek třináct (součást směrnice o autorských právech na jednotném digitálním trhu). Tento dokument se týká prosazování autorského práva (AP) na internetu v Evropské unii. Proč vznikl a jaké může mít důsledky?

Už dlouhou dobu některé jmenované sociální sítě, například Facebook, autorská práva příspěvků nekontrolují. A proto byly některé příspěvky z platformy pro sdílení videí YouTube nelegálně nahrány na Facebook uživateli, kteří na ně nemají právo.

Jak prosazování AP na internetu funguje teď?

Způsob, jakým se můžete domáhat svých autorských práv, se liší u každé stránky, proto tento článek vznikl, aby způsob sjednotil. Pro uvedení příkladu využiji, příznačně, Facebook.

Představte si, že jste tvůrce příspěvků, třeba na YouTube. Někdo poté vaše video stáhne a nahraje na Facebook a pak na něm vydělává peníze.

Tomu se snaží zabránit služba zvaná „Right’s manager“, která je součástí Facebooku a Instagramu. Tato služba je, jak uvádí facebook, určena pro: „tvůrce obsahu, kteří chtějí ve velkém měřítku chránit svoje díla“.

Nutno podotknout, že tato služba není dostupná pro všechny, ale jen pro ty, kteří se přihlásí a zažádají o povolení, stejně tak jako na YouTube. Pouze s tím rozdílem, že YouTube má přehledný list pravidel o tom, kdo má nárok na Content ID (Systém prosazování AP na YouTube).

Ve stručnosti funguje tak, že porovnává výchozí videa od vydavatelů s videi od uživatelů. A pokud najde shodu, může buďto video stáhnout, získat práva na jeho zpoplatnění, monitorovat jeho popularitu, nebo zaslat shodu pro bližší prošetření.

Podle mého názoru a zjevně i Evropské unie, tento systém má své nedostatky. Například neumí zjistit, zda jde o legitimní použití díla chráněného autorskými právy, a zvýhodňuje velké společnosti, například tím, že nectí presumpci nevinny a hned video stáhne bez prošetření situace.

Co článek 13 změní?

Opět ve stručnosti, článek 13 bude požadovat po každé stránce, která má možnost přidávání uživatelských příspěvků, aby měla systém podobný „Right’s manageru“.

A také systém odvolání pro vyšetření shod v systému, tedy systém, který zajistí, že byl stažen příspěvek, který skutečně porušuje autorská práva.

Poslední důležitý bod je, že stránky nesou plnou odpovědnost za příspěvky, které AP porušují. Volně přeloženo, stránky mohou být zažalovány vydavateli a poté být za to trestně odpovědné.

Je v tom nějaký háček?

Háčků je mnoho, například finance. Do systému Content ID investoval Google asi 100 miliónů dolarů. Každá stránka samozřejmě nemá dostatek prostředků na to, aby si vytvořila vlastní systém kontroly práv.

Dále by měly weby za příspěvky uživatelů plnou odpovědnost a všechny sociální sítě by se mohly uchýlit k jediné strategii. Mazat vše, ať už parodie, remixy, let’s playe (ano i ty) nebo něco jiného.

YouTube již spustil informační kampaň #saveyourinternet, kde se snaží seznámit své uživatele se článkem 13. V ní potvrzuje, že by se situace mohla dostat do stavu, kdy by každá shoda, kterou by Content ID našel, byla smazána.

YouTube (a Google) by byl v ohrožení, že by se s ním významní vydavatelé soudili kvůli porušení AP. K tomu by mohlo dojít například, kdyby Content ID nezablokoval nelegální video nebo by video na Youtube existovalo pod společností, které vypršela práva atd.

Jak vyjádřím svůj názor?

Mnoho lidí dnes používá sociální sítě jako YouTube nebo Facebook a ať už se článkem nesouhlasí nebo souhlasí, měli by vyjádřit svůj názor.

Stačí napsat europoslancům ČR a Babišovi. Postačí i pár vět, ale aby bylo jasné, jak by měl článek vypadat. Protože hlasování o jeho finální verzi bude v lednu a ten se rychle blíží.