Gimpl Bejmiš, dohazovač – díl sedmnáctý

Překlad dalšího jidiš komiksu z deníku Di varheyt (New York)

Poprvé publikováno v jazyce jidiš v novinách Di varheyt v New Yorku 8. ledna 1913. Tentokrát Gimpl Bejmiš narazí. Vdova se šestmi dětmi je pro něj zboží jako každé jiné…

Gimpl Bejmiš, dohazovač (v originále Gimpl Beynish, der shadkhen) je první jidiš humoristický strip, který vycházel v deníku Di varheyt počínaje rokem 1912.

Chcete Gimpla Bejmiše v barvě?

Pomozte nám publikovat knížku obarvených dobrodružství Gimpla Bejmiše. Chcete vědět o historickém kontextu více než se pustíte do crowdfundigové kampaně? Jasně! Všechno o zátiší projektu si můžete dohledat na www.lauderky.cz/gimpl/ a podpořit nás můžete na Startovači.

Tím, že si předplatíte výtisk knihy, nejen pomůžete autorům s pokrytím nákladu tisku, ale také budete mít možnost přispět na další velkou věc – animovaný film s Gimplem Bejmišem.

Gimpel Beynish der shadkhen, tedy Gimpl Bejniš, dohazovač, to je název prvního židovského komixu v jazyce jidiš, který začal vycházet v roce 1912 v newyorském deníku Di varheyt (Pravda) a pocházel z pera kreslíře a scénáristy Samuela Zagata (1887-1964).