Budeme chodit do metra jako do galerie?

Umělci již vytvořili návrhy prvních dvou stanic linky metra D. Jsou výsledkem umělecké soutěže, kterou schválil v dubnu pražský magistrát jako reakci na petici Metro D jinak a lépe. Návrhy stanic Oldbrachtova a Pankrác zatím vypadají velmi slibně a dávají Pražanům naději, že po dlouhé době získají stanice metra, které budou svým ztvárněním výjimečné.

Když v roce 2011 zveřejnila firma Metroprojekt své první vizualizace stanic metra D, setkala se se silnou vlnou kritiky. Návrhy architektů Pavla Sýse a Patrika Kotase svým designovým pojetím (modré podlahy, plechové a plastové obložení atd.) totiž připomínají spíše architekturu přelomu 80. a 90. let minulého století. A nejen to, Metroprojekt k návrhům stanic odmítal pustit jiné než svoje firemní architekty. Z těchto důvodů vznikla petice Metro D jinak a lépe, která požadovala veřejnou architektonickou soutěž. Do kampaně se zapojili i studenti architektury ČVUT z ateliéru Rothbauer. Těm se podařilo svými návrhy stanic dokázat, že metro může vypadat jinak, jak je vidět v přiložené galerii.

V reakci na to si vedení Prahy vyžádalo od Metroprojektu překreslení návrhů stanic tak, aby více odpovídaly současným trendům v architektuře. Radní zároveň rozhodli, že se bude konat architektonická soutěž, ale pouze na dvě stanice (Náměstí Míru a Náměstí bratří Synků) na druhém úseku. Na ostatní stanice, na v současnosti stavěném prvním úseku, vypsali tzv. uměleckou soutěž, která zahrnuje pouze změnu detailů a doplnění stanic o umělecká díla. Z návrhů umělců vybírá ten vítězný odborná komise v čele s uznávaným architektem Davidem Vávrou.

V současnosti je již známá podoba prvních dvou stanic. Přestupní stanici Pankrác vyzdobí vizuální umělec Jakub Nepraš, který si jako dominantní prvek vybral nanočástice. Pankrác bude také první interaktivní stanicí pražského metra – osvětlení a animace promítaná na zdi se bude měnit s denní dobou nebo po příjezdu vlaku do stanice. Zajímavým uměleckým prvkem bude také výtah. Interaktivní stěny budou navozovat pocit, že z něj při jízdě tryská energie.

Druhou stanici Oldbrachtova vyzdobí malíř Vladimír Kokolia. Ten se rozhodl, že využije momentu čekání na metro, kdy cestující nevědí kam s očima a zabíjejí čas civěním před sebe:

„Při určitém způsobu koukání se plošná textura začne jevit jako prostorový obraz. Obvykle si to vyžádá víc než pár vteřin, ale cestující tento čas mají.“

Vladimír Kokolia

Malba na stropě a stěně za kolejištěm bude na první pohled vypadat jako náhodné shluky modrých a šedých cákanců. Při určitém úhlu pohledu se však promění na prostorové chodící postavy zachycené shora.

Na podzim by měla být vypsána soutěž na stanice Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory. Na stanice Libuš, Písnice a Depo Písnice pak na jaře příštího roku. Pokud budou mít návrhy ostatních stanic podobnou úroveň jako u prvních dvou, máme se na co těšit.