Přibyly nové Stolpersteine za manžely Melicharovy

Na Jom ha-šoa byly před norské velvyslanectví položeny nové kameny zmizelých. Vzpomínkové akce se účastnili příbuzní manželů Melicharových, norský velvyslanec i  starosta pro Prahu 6.

Přesně devadesát let poté, co se Ema Melicharová stala majitelkou vily v ulici Na Zátorce 20 – kde je dnes budova norské ambasády -, byly na její památku a na památku jejího manžela Artura Melichara umístěny Stolpersteine.

Při této příležitosti měl proslov norský velvyslanec Robert Kvile. Přiblížil v něm životní příběh i smutný osud Melicharových a také to, jak norské velvyslanectví následuje původní záměr manželů používat toto místo k setkávání lidí a pořádání kulturních akcí.

Řeč měl i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Mluvil o tom, že je důležité připomínat si i negativní události z naší minulosti, abychom předešli jejich opakování. Právě projekt Stolpersteine je podle něj dobrým způsobem jak na tyto události nezapomenout.

Na vzpomínkovou akci přišla také praneteř Emy Melicharové Eva Hanhardt. Kameny zmizelých před někdejší domov manželů Melicharových položila její dcera a vnučka.

Součástí vzpomínky byl i malý koncert v duchu kulturních setkáních pořádaných kdysi na tomto místě Melicharovými. Koncert měl autentickou atmosféru i díky výjimečnému interiéru artdecové vily.