Studium v zahraničí

Proč a jak jít studovat do zahraničí – to je hlavní téma tohoto článku. Studium vysoké školy mimo Českou republiku začíná být čím dál obvyklejší a žádanější, přesto se do zahraničí dostane jen 1% českých vysokoškoláků. Problémem může být nedostatečná znalost angličtiny, finance nebo prostě to, že nemají odvahu.

Proč studovat v zahraničí

 • Studium v zahraničí je dostupnější než kdy dřív. V Dánsku a Švédsku je studium bezplatné, v Holandsku stojí zhruba 50 000 Kč na rok a ve Velké Británii má každý občan EU možnost zařídit si velmi výhodnou půjčku (pozn. podmínky pro půjčku ve Velké Británii se ale mohou kvůli Brexitu v blízké budoucnosti změnit).
 • Poznáte jiné kultury a studiem v angličtině si otevřete nové mezinárodní možnosti.
 • Jiný přístup k učení – narozdíl od klasického českého systému je důraz kladen na přemýšlení a řešení konkrétních problémů.
 • Je to možnost jak získat kvalitní vzdělání a získat konkurenční výhodu na pracovním trhu.
 • Britské, dánské, švédské i holandské školství se kvalitou umísťují na předních světových příčkách.
 • Možnost brigád a mezinárodních stáží při studiu, což pomáhá pozdějšímu uplatnění se na trhu práce.
 • Po dokončení studia mají absolventi stejné sociální výhody, jako mají místní obyvatelé.

V podstatě si student otevře dveře k mnoha příležitostem, jak pracovním tak společenským, které by při studiu na české univerzitě neměl. Na druhou stranu ale člověk opravdu potřebuje kuráž, aby opustil zažitý způsob života, přátele a rodinu.

Západní země celkově poskytují vyšší kvalitu života a lepší finanční podmínky. Většina univerzit, které se umisťují na předních místech v hodnocení kvalitního vzdělání je právě v západních zemích. Jasnými příklady jsou Cambridge a Oxford, ale i další evropské vysoké školy se umisťují dobře. Jednoduše je studium v zahraničí možnost, jak uspět v profesním životě.

Jak se dostat na zahraniční vysokou školu a jak si vybrat

Existují agentury, se kterými student může prodiskutovat svoje cíle a možnosti. Prostřednictvím takovéto agentury potom můžete podat přihlášku. Příklady jsou agentury Scandinavian study nebo I-study.

Podmínky pro studium na zahraničních univerzitách jsou individuální pro každou školu, ale obecně se vyžaduje dobrý prospěch na střední škole, maturita a vysoká úroveň angličtiny.

Při výběru školy je důležité myslet na:

 1. Vzdálenost od České republiky (přece jenom, občas se domů budete vracet)
 2. Finanční náklady (aneb stojí studium za vynaložené prostředky?)
 3. Kvalita vzdělání (takže než se přihlásíte, podívejte se na hodnocení vaší školy a zvažte, jestli opravdu stojí za to)
 4. Následné pracovní příležitosti (podívat se na zaměstnanost absolventů škol, možnost uplatnění a platy na daných pozicích)
 5. Rozhodujte se individuálně – volba, která vyhovuje jednomu člověku nemusí být nejlepší pro někoho jiného

Finanční podmínky

Každá evropská země má jiné životní náklady a školné. Na pokrytí těchto nákladů je možné buď si zařídit v dané zemi brigádu, nebo si zažádat o stipendium (například u Bakala Foundation).

Nizozemsko:

Školné záleží na dané univerzitě, ale pohybuje se mezi 1500 až 12000 euro za rok. Životní náklady jsou okolo 6000 – 8000 euro ročně.

Německo:

Školné se neplatí a životní náklady se pohybují okolo €5000 za rok.

Rakousko:

Školné okolo  €500 za semestr a životní náklady také přibližně  €5000 ročně.

Švýcarsko:

Školné zhruba stejné jako v Rakousku (kromě soukromých univerzit), životní náklady jsou ale významně vyšší.

Velká Británie:

Celkem asi 500,000 Kč za dobu tříletého studia. To obsahuje £9000 školné ročně a životní náklady ve výši cca £5000 za rok.

Veletrh zahraničních vysokých škol – Dream Big 2017

28. ledna jsem navštívila Veletrh zahraničních vysokých škol. Byla to skvělá příležitost mluvit se studenty různých zahraničních škol. Jejich zkušenosti byly se ve spoustě věcí shodovaly – jsou to mladí lidé, kteří chtěli odcestovat z Česka, poznat jinou zemi a jít na dobrou školu. Překvapivé pro mně bylo jejich líčení cesty na zahraniční školu – bylo to až zaráživě jednoduché. V podstatě všichni říkali: „Hlavní je mít odvahu a vůli, peníze se dají sehnat a opravdu to stojí za to.“ Nejvíc mě zaujaly možnosti studia v Dánsku, kde mají pracující studenti možnost stipendia 20 000 Kč měsíčně, což naprosto pokryje veškeré náklady. Navíc je studium bezplatné pro všechny zájemce pocházející z EU.