Pár malých postřehů: část první

O Izraeli se tu toho u nás napovídá spousta. Svatá země, turistická destinace, multikulti i politika, jakou Česká republika nikdy nepoznala. Přispěju také svou troškou do mlýna.

Abych to vysvětlila. Rodinka mi v Izraeli bydlí již přes dva roky. Poté, co jsem s odřenýma ušima odmaturovala na Lauderkách, pořídila si kočku, zkusila si studium na Maryčce a ukončila pracovní poměr v KFC, jsem se spakovala a odjela za rodinkou. V Izraeli bydlím pátým měsícem a nepřestávám narážet na neustálé, někdy až humorné, kulturní rozdíly. A proto jsem dneska tady.

Izraelská byrokracie

Stěžovali jste si někdy, že vám přišel pozdě balíček nebo že jste přes hodinu čekali, než na vás přišla na úřadě řada? Pokud chcete mít alespoň nějakou šanci, že se na izraelském úřadě vyřeší, co má, připravte si:

1. Minimálně jeden den volna

Zde si můžete vybrat buď neplacené volno nebo jeden z dvanácti dnů dovolené v roce.

2. Plně nabitý mobil nebo celý výtisk Vojny a míru

Pro mobilové typy doporučuji vyčíhnout si to jediné místo se zásuvkou, zapojit nabíječku a místa se držet za každou cenu. Pro knižní typy doporučuji ještě Annu Kareninu. Pro jistotu.

3. Všechny své dokumenty

Já vím, že si jdete jen obnovit občanku a že jste si na internetu našli přesný seznam dokumentů, které máte potřebovat. Přesto mi věřte, že vás paní za okýnkem ujistí, že to bez toho výpisu od doktora opravdu nepůjde, zatímco bude hbitě ťukat do WhatsAppu rozsypaný čaj.

4. Hlasivky a pořádnou dávku trpělivosti

U nás na úřadě v Praze 4 (a dovolím si říci, že i ve zbytku republiky) je běžným postupem vzít si lísteček, posadit se a v tichosti zuřit, že čekáte už hodinu. A v případě, že se někdo ozve nahlas, je označen za hysterku či hysteráka (nechť jsem genderově korektní).

V případě Izraele se musí každý Čech před vstupem na úřad pěkně a zhluboka nadechnout. Vše, co jsem zmínila, je zde obráceně. Očekáváte-li, že se něco pohne s českou taktikou, pak nepochodíte.

5. Ještě jeden den volna

Postupovali jste dle mých pokynů? Výborně. S největší pravděpodobností jste stejně nepochodili. Vypadl systém a za celý den ho nikdo nedokázal nahodit nebo jste zapomněli rodný list pratety z druhého kolena, bez kterého ta občanka prostě nepůjde.

6. Nabitou SIM kartu

Uspěli jste a do XY dní má být nová občanka hotová? Skvělá práce! Teď se jen připravte, že budete muset na úřad minimálně třikrát zavolat, poprat se s hebrejským telefonním asistentem a předat všechny své údaje, které mají už dávno v počítači a vysvětlit, že občanka měla už dávno být hotová. Hurá. Po dvou měsících úsilí vlastníte novou občanku. Gratulki