Cirkusy: Jejich budoucnost a cena nostalgie

Cirkus Karel Berousek dorazil do pražských ulic. Využila jsem příležitosti a přišla jsem se podívat na premiéru, která byla 25. 10. v pátek. Z představení jsem ovšem odešla se smíšenými pocity. Kvalita představení nebyla jediným důvodem. V současnosti probírané téma o nevhodném zacházení se zvířaty mě totiž také uvedlo v zamyšlení.

Na začátek by bylo vhodné podotknout, že to byla má první návštěva cirkusu, a není tedy vyloučeno, že mé představy mohly být poněkud pohádkového charakteru. Do stanu jsem také vstupovala s myšlenkou, že lidé jsou příliš snadno ovlivnitelní. Týraní zvířat je přece jen další aktivistické drama.

Do cirkusu by se vešlo celkem asi 300 až 500 lidí, v odhadech nejsem moc zdatná, nicméně k mému překvapení bylo hlediště nabité návštěvníky. Přivítal nás moderátor. Upozornil nás na zákaz focení bleskem a samozřejmě na možnost koupě nějakého zboží – balonky, cukrová vata, pop corn atd.

Představení začalo majestátními tygry v čele s bílým tygrem Alexem. K mému zklamání neskákali skrz ohnivé obruče ani nic podobného. Vzhledem k nutnému mírnému zacházení se zvířaty dělali tygři jen to, co je baví. To znamená, že chodili do kolečka a skákali na stoličky jakýmsi synchronizovaným způsobem. I když občas do nich musel „krotitel“ strčit, aby se pohnuli.

Musím říct, že mě většina zvířecích kousků trochu nudila. Samozřejmě je možné, že jsem si představovala příliš, a navíc jsem neměla to porovnání s jinými cirkusy, ale tak mi to prostě v tu chvíli připadalo. Nicméně se střídala představení s vysokou úrovní, která tedy byla většinou prací akrobatů. Je ale pochopitelné, že vycvičit zvíře není lehký úkol.

posměch pro kachny

Nahánění kachen na klouzačku ve mně budilo dojem, jako kdyby nějaké malé hloupé pětileté děti zkoušely namočit koťátko. Když totiž kachny došly k této překážce, nějak se jim nechtělo sjet po klouzačce dolů. Většina seskočila nebo sletěla a sklouzly se ve finále jenom dvě. A přitom malé kachničky mají takové věci obvykle rády. Tíha jejich dospělých vah jim již takovou akrobacii nedovoluje, a tak to dělaly proti své vůli. „Snad by vypadaly lépe na pekáči,“ zaslechla jsem v hledišti.

laserové nahrazení kariéry zvířat

Někdy v závěru přišla laserová show, v hlavní roli s transformanem. Že by pomalé nahrazování našich zvířecích přátel? Aspoň z mého pohledu by to bylo lepší. Myslím si, že zvířata a jejich nudná představení by se minimálně u tohoto cirkusu měla nechat být. Kdyby místo otravování zvířat přibylo artistů, myslím, že by to bylo skvělé. Člověk aspoň nebude koukat na depresivně vypadající zvířecí kousky, které u tohoto cirkusu nebyly příliš propracované. Sice zvířata netýrali, ale nebylo se na co koukat. A i když je spousta lidí, kteří by šli do cirkusu kvůli nostalgii, většina věcí, co se dříve praktikovala, se dnes již nedělá, hlavně kvůli dřívějšímu agresivnímu trénování zvířat. Věřím ovšem, že jsou cirkusy, kde zvířata nejsou týrána, a přitom jde o zábavnou podívanou.

vývoj

I když mé kritizování cirkusu nevypadá příliš slibně, musím říct, že v cirkusu bylo mnoho zajímavých a povedených představení. Uvidíte mnoho zvířat, klauna, artisty, akrobaty atd. Já osobně ještě přemýšlím, zda bych jako zletilá podepsala tu petici na záchodech. Zvířata by asi v cirkuse chyběla, ale nemusela by mít až tak velkou roli. Asi záleží na individuální kvalitě cirkusu. Aspoň tento by se mohl ještě rozvíjet. Pokud se chtějí v dohledné době cirkusy udržet nad vodou, budou muset jít s dobou a hlavně stoupat s kvalitou. Kino je přece jenom velká konkurence.

Informace

Cirkus se nachází na Praze 10 u Hagiboru od 25. 10. do 17..11. Přesněji na placu v ulici Vinohradské u metra Želivského. Nejjednodušší cestou je jet na stanici tramvaje Vinohradské hřbitovy, vstup je pár metrů od stanice.

Všechny informace najdete zde: http://www.cirkusy.cz/cz/