Chladný konec Barrandovské plovárny

Zarostlé za mantinely

Reportáž Jews News Barrandovské terasy: ztraceno mezi magistrálami mě zaujala, tak jsem komplex navštívil. Protože samotná budova restaurace a areál teras je už veřejnosti nedostupný, mohl jsem se dostat jen k bývalé plovárně.

O koupališti

Koupaliště se nachází pod Terasami Barrandov, které jsou už bohužel jenom chátrající připomínkou funkcionalismu. Pod nimi vinoucí se Strakonická odděluje terasy od „Starého světa“. Toto koupaliště bylo stejně proslulé jako „Trilobit bar“, který vyhořel v roce 2001. Trilobit bar byl součástí rekreačního a relaxačního komplexu Terasy Barrandov, vybudovaného v roce 1929 na pokyn Václava Havla, který se inspiroval Cliff Housem v Kalifornii. Sice pod terasami nezuří oceán, ale skála nad Vltavou stačila pro tento účel bohatě. Otevření teras pod sloganem „Za Prahou a přece v Praze“ předčilo všechna očekávání – první den sem prý přišlo na 50.000 návštěvníků. Terasám se dařilo výborně. Byly vlastně otevřeny non-stop a to 365 dnů v roce, až do roku 1939 do obsazení českých zemí německou armádou. Nacisté sice nechali jako první věc postavit na Terasy přímou železnici, která sem dovážela hosty de facto bez zastávky, ale nepříjemně se změnilo osazenstvo restaurace. Areál pak navštěvovali už jen nacističtí pohlaváři, vojáci okupační armády a jejich české milenky. Barandovské Terasy tvořily významný strategický bod, a proto ho Wermacht využil jako pozorovatelnu a lokalizaci protiletecké obrany. Po válce se sláva Teras ještě na krátký čas vrátila, ale v roce 1948 byly znárodněny s tím, že budou přeměněny z místa dekadentní buržoázní zábavy na rekreační centrum pro pracující lid. Místo lidu tady ale byli k vidění spíš komunističtí potentáti a jejich hosté z bratrských socialistických zemí. Do Teras se ale neinvestovalo, a tak postupně začaly upadat. Hlavní téma článku je ale koupaliště. Asi nejvíc zdrcující je totiž pohled z teras dolů na zarostlé tribuny, na kterých kdysy seděly až čtyři tisíce lidí, dávno vyschlý bazén a rozpadající se skokanský můstek, nyní už bez zábradlí, který byl pro svůj elegantní a funkcionalistický tvar obdivovaný nejen odborníky. Pohled na to, jak příroda postupně výtězí nad dílem člověka, jenom proto že s tím nikdo nechce nic dělat je opravdu žalostný.

Nedávná historie komplexu

Roku 2001 trilobit bar vyhořel. Bazén se skokanským můstkem pod skálou zarostl plevelem, z plovárny se stala džungle, do které se můžete dostat jen na podzim. Na jaře letošního roku se zahájila oprava horní části komplexu. S opravou bazénu s plovárnou se nepočítá v žádných plánech na renovaci teras.

Zajímavost

Nacisté si vybudovali železniční dráhu mezi hl. n. a Barrandovskými terasami (zvanou Schnellzugbahn Q). Stanice Praha-Barrandov stála jen pár desítek metrů od plovárny. Kvůli obrovské skále vedle plovárny zde byla absence slunce a voda se vůbec neohřívala.

This slideshow requires JavaScript.