Honest Guide: Chceme centrum Prahy, kde se Češi budou cítit jako doma

Při příležitosti studentské konference In medias res jsem měl možnost pořídit rozhovor s tvůrci pořadu Honest Guide Jankem Rubešem a Honzou Mikulkou. Bavili jsme o pořadu samotném, o turismu v Praze a o jejich představách ideální podoby pražského centra.

Rozhovor

Co vás motivovalo k projektu Honest Guide?

Janek: Byl to Honzův nápad, vymyslel to na základě toho, že jsem předtím dělal pořad Praha vs Prachy, kde jsem poukazoval na nekalosti v Praze a Honza řekl: „Pojď, budeme poukazovat na hezký věci.“

Honza: Přesně tak, takhle to zpočátku vzniklo. Teď je hnací motor ukázat Prahu v tom světle, jak ji vidíme my. Na rozdíl od těch oficiálních propagačních materiálů. Ukázat to nějakým způsobem, jak si myslíme, že by to lidi mohlo zaujmout.

Má váš pořad nějaký vliv, mění se nějak centrum a okolí?

Janek: Ano, ačkoli vliv je trochu negativní slovo. Určitě má smysl pro turisty, kteří ho sledují. To znamená, že dají na naše doporučení, rady, dají si dobré jídlo a podívají se na zajímavá místa, která jim ukážeme.

Co se liší v přístupu k turismu ve světě a u nás?

Janek: Tady je koncentrovaný, to znamená, že ho je hodně na malém prostoru. V Paříži jsou památky po celém městě, v New Yorku taky. V Londýně se procházíte celý den po úplně jiných čtvrtích, abyste něco viděli. Tady to je trochu na jedné cestě. Zároveň je tady těch lidí hodně, na to, jak je Praha malá.

Honza: Jeden z problémů propagace oficiálních cest je, že neustále ukazují ty stejné věci, které jsou jenom v historickém centru. Turistům nenabízejí další alternativy. Což je škoda, nedokážou udělat z nějakého dalšího místa turistickou atrakci natolik silnou, aby tam ty lidi dostali.

Je nějaký podobný kontext v zahraničí, nebo jste první s tímhle nápadem?

Janek: O žádném podobným nevím, jsou různí video blogeři, ale my to děláme od srdce.

Honza: Máme svůj vlastní styl, rozhodně nejsme první na světě, koho napadlo dělat videa tohohle typu.

O Češích se často říká, že jsou k turistům nevraživí, souhlasíte s tím?

Honza: Cítíme se být Čechy a nevraživí nejsme. Nejde hodit 10 milionu lidí do jednoho pytle.

Co nejzákeřnějšího na turisty v Praze číhá?

Janek: Trdelník, Gorila na Staromáku a lední medvěd. Já pořád vidím největší past v podobě směnáren, taxíků, pouličních směnárníků a předražených obchůdků, mini marketů. To jsou vyloženě pasti.

V hodně videích na tyto pasti, které jsou v Praze, poukazujete. Podařilo se vám nějakou regulovat nebo ji úplně odstranit?

Janek: Náš největší triumf byla směnárna na Staromáku, která turisty dlouhodobě okrádala. Přestože na dveřích stál nápis, že je převod bez poplatků, turistům daváli za euro zhruba 15 korun. Nešťastní turisté se na nás obraceli, že přišli skoro o polovinu toho, co ve skutečnosti měli. Na směnárnu jsme upozorňovali a turistům říkali, ať na ni upozorňují taky. Co nás překvapilo, bylo to, že Česká národní banka sídlící kousek nevěděla, že tam nějaká taková směnárna je. Dnes tam místo směnárny stojí Starbucks, ten turisty alespoň neokrádá

Jak byste si představovali, aby vypadalo centrum a okolí?

Honza: Mně by se líbila změna taková, aby tam mohlo chodit víc Čechů a cítit se tam jako doma. Dáš si s přáteli sraz, například na Staromáku, a půjdete na pivo, protože víš, že můžeš. Bude tam skvěle chutnat, nikdo tě tam neodrbe a budeš se tam cítit dobře. Jedno z míst, kde to teď takhle cítím, je Pražský hrad. Tam otevřela restaurace Kuchyň a my máme důvod vylézt ten kopec z města nahoru na Hrad.  Dáme si pivo a koukáme na Prahu. To mi je strašně sympatický. Stejným způsobem bych si představoval, aby město vypadalo i v centru.

Je Praha pro turisty v něčem výjimečná?

Janek: Má krásnou starou architekturu, je malebná a dokáže turisty nejvíc okrást. Z toho budou překvapení a nikdy na to nezapomenou.

Honza: Praha je prostě jedinečná, tím, jak je uchovaná. I atmosféra je nádherná, samozřejmě je lepší bez davů turistů. Máme i taková videa, kde říkáme: „Vstaňte v šest ráno a projděte si prázdnou Prahu.“ Když si procházíš tu Prahu naprosto sám, ten pocit je úžasný.

Janek: Byl jsi někdy v prázdné Praze ráno?

Takhle brzo ne

Janek: Tak to udělej, je to zážitek.

Honza: Nastav si někdy budík dřív, ideálně, když je slunečno. Projdi se a krása toho města je mnohem víc vidět.

Janek: Kdy jsi šel naposledy přes Karlův most?

To bude tak dva měsíce, ale byl teda plný lidí.

Janek: Tak jdi ráno, a to se ti bude líbit, i v devět je ještě prázdný.

Máte nějaká poslední slova, co byste rádi vzkázali našim čtenářům?

Honza: Ať objevují tohle město, ať si užívají Prahu. Ať se na lidi usmívají. Tvá návodná otázka, že jsme jakožto Češi zamračení, my Češi jsme jediní, kdo tento stereotyp může změnit.

Já vám moc děkuji za rozhovor a za váš čas.

My děkujeme tobě.


Ukázka z kanálu Honest Guide