Roman Týc: Bitcoiny jsou decentralizovaná kryptoměna budoucnosti

In medias res 2017: Rozhovor s Romanem Týcem

Roman Týc je český umělec, který je známý především svým diverzním přístupem, se kterým prezentuje svoji tvorbu ve veřejném prostoru. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Ztohoven a vizuální skupiny PureA. Podílel se na vzniku centra alternativní kultury  „ateliéry Trafačka“. Svoji tvorbu zahájil ve veřejném prostoru formou graffiti (Root) v letech 1992-95. Od roku 1997 se věnuje tehdy novému fenoménu VJingu jako VJ Kinokio. O rok později spoluzaložil vizuální skupinu LOOX, ze které později vzešel projekt Urea. – Wikipedia

Když se podíváte zpátky na svoje roky studenta, byl váš sen nebo idea být spíše aktivista nebo umělec, jako třeba malíř atd…?

Obecný pohled jsem neměl, pro mě je důležitá ta cesta. Ale důležitá je jenom jedna věc, a to je, že jsem pořád vzdoroval autoritě, té formální autoritě, což pro mě bylo spíše nacházení toho smyslu.

Je něco, co vás opravdu výrazně ovlivnilo?

Ta cesta je dlouhá a mě ovlivňovali ti lidé na ní.  Já jsem jako student četl foglarovky a propadl jsem myšlence Vonta a to mě hodně ovlivnilo, být v té komunitě, a i teď se v ní pořád pohybuji.

Pokud bychom rozdělili vaši práci do několika částí, která vás nejvíce baví?

Moje práce se dělí na dvě: ta jedna je práce pro Ztohoven a druhá je moje vlastní a to znamená, že já mám nějaké svoje aktivity, svoji kariéru a sám mám svoje vlastní výstavy. Pro skupinu to je většinou nějaká konsenzuální práce, což je zabývání se myšlenkou a tématem projektu. Takže já na to nedokážu odpovědět, protože to je vlastně stálá procesuální záležitost, je to jako plavání pod hladinou: občas se nadechnu a pak zase zaplavu pod hladinu. To zaplavání je, že člověk není vidět, ale stále se pohybuje vpřed, a to, že se vynoří a nadechne, je to, že ho lidé mohou zpozorovat. Mě nezajímají moc konkrétní projekty, ale kontext a myšlenka.

Na konferenci jste mluvil o vývoji peněz, myslíte si, že budoucnost jsou, jak jste hodně říkal, bitcoiny?

Nejbližší budoucnost je taková, že to budou elektronické peníze, ale bitcoiny jsou vlastně decentralizovaná kryptoměna a spíše než měně je to podobný zlatu. Má to vlastnosti jako zlato, chová se to jako zlato a je to vzácné jako zlato. To je ta podstata, akorát se s tím dá mnohem lépe manipulovat. Já věřím, že v budoucnu nebudeme potřebovat nějaké peníze, ale už na to budou nějaké aplikace, ale furt tam budou probíhat nějaké kredity a je jedno, jestli je někdo pojmenuje peníze, bitcoiny nebo jakkoliv jinak. Ale jisté je, že technologie je teď to pole, na kterém se bude hrát, a svět se myslím tolik nezmění. Akorát veškerá aktivita, kterou lidé dělají, je motivovaná tím, aby se jim to vyplatilo. Takže bohužel pro krajně levicové společnosti budeme dále fungovat na kapitalismu a kapitálu a toho se prostě nezbavíme.