Gimpl Bejmiš jede do Ameriky: novodobý Hamlet?

Byla jen otázka času, kdy umělecké duo Kuthan – Gaydečka zaznamená další světový úspěch, tentokrát v podobě zfilmování příhod Gimpla Bejmiše, jidiš dohazovače v Americe. Skromnost stranou, tento dvanáctiminutový snímek snese srovnání s díly velikánů filmařského umění, jakými jsou Woody Allen, Roman Polanski nebo Ingmar Bergman.

Radíme vám: nechcete-li být obviněni z kulturního barbarismu, nechte si pochyby, zda animovaná verze příhod ostříleného šadchena nemůže být posledními vyždímanými kapkami inspirace již vyhaslých autorů, raději pro sebe. Neboť právě film Gimpel Beynish goes to America v sobě spojuje skvělou hudbu od kapely Minimum, režii Jakuba Kuthana, výtvarné zpracování Eliáše Gaydečky a v neposlední řadě i dabing, na kterém se podíleli Jonatán Mates, Matěj Podlešák a Ester Gracerová.

Drama na pozadí Elis Islandu

Na začátku snímku připlouvá Gimpl Bejmiš, původem z východní Evropy, do Ameriky, aby obohatil svobodné muže o manželky a sebe o dohazovačskou provizi. Avšak zatímco doma v Evropě je snem každého slušně vychovaného děvčete svatba, v Novém světě se náš hrdina setkává s vybíravostí, nesourodými páry a neplacením dluhů. Gimpl, který opustil domov právě kvůli zámořské výdělečné činnosti, je nyní ve finanční tísni, a zároveň sleduje opouštění dosavadních hodnot a příklon k novým. Co bylo za jeho mládí samozřejmostí, je nyní, podobně jako rozrostlá židovská rodina a nošení pejzů, pro okolí zastaralé. Dohazovač se tak dostává do schizoidní situace – musí se přizpůsobit novým nárokům, které ženy kladou na potenciálního ženicha, ale zároveň nechce opustit tradici. Právě tato vnitřní rozpolcenost, již se autorům podařilo přenést ze sto let starých komiksů na filmové plátno, se podílí na autentickém vyznění celého snímku. Gimpl Bejmiš se ale nevzdává a vymýšlí nové způsoby, jak prodat své zboží, a přitom objevuje Ameriku. Někdy ho dokonce lidé osloví sami, a tak se vydává na další výpravu po manhattanských ulicích s cílem uskutečnit šiduch. Jestli se mu to tentokrát povede, se dozvíte v samotném filmu.

https://film.kuth.cz/

Co si z toho odnést?

Snímek Gimpel Beynish goes to America vypovídá nejen o dohazovači Gimplovi Bejmišovi, nýbrž i o společnosti, která se spolu s první světovou válkou měnila, ztrácela staré ideály a křečovitě je nahrazovala jinými. Nejde jen o příběh jedné konkrétní osoby, ale i celé epochy. Díky režii Jakuba Kuthana a animaci Eliáše Gaydečky vznikl svým způsobem nadčasový film, jenž v sobě spojuje krásné ilustrace Samuela Zagata, humor a historický kontext válečného světa.