Demonstrací k demokracii

Po celé České republice v posledních týdnech probíhají demonstrace a počet účastníků se zvyšuje. V úterý 21.5. v 18:30 bude dokonce demonstrace na Václavském náměstí.

Třináctého května proběhla demonstrace na Staroměstském náměstí. Počet lidí již přesáhl tři sta tisíc. Protestovalo se tu proti vládě premiéra Andreje Babiše a především proti jmenování Marie Benešové z hnutí ANO do funkce ministryně spravedlnosti České republiky.

Na změně ministra by nebylo nic špatného, pokud by tato ministryně, hned po jmenování do funkce, nenavrhla odstranění vrchního soudu a vrchního státního zastupitelství. Její jmenování navíc proběhlo v době vyšetřování kauzy Čapího hnízda, do které je zapleten i sám premiér.

Z tohoto důvodu je možné nebo pravděpodobné, že by se justici odebrala nesterannost. Premiér má na své straně veškerá média, kromě České televize. Ta čelí návrhům na zrušení. Pokud by měl i justici, může takřka beztrestně jednat protiprávně a Česká republika by tak opět přišla o demokratcii.

Demonstrující požadují:

  1. Odvolání Marie Benešové, která se již dva roky otevřeně straní premiérovi ve věci jeho trestního řízení.
  2. Záruku, že dokud se Andrej Babiš neočistí před soudem, nedojde ke změnám na Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství.

Hranice mezi demokracií a diktaturou je tenká a je naše odpovědnost, abychom si dali pozor, jestli se nepřikláníme k tomu druhému, totalitnímu, režimu. Je na nás, abychom to uhlídali a zjistili problém včas.

Pokud si myslíte, že je ještě čas, možná se mýlíte. Před nástupem komunismu si většina lidí také říkala, že je ještě čas situaci řešit, ale pak je politický převrat zaskočil v okamžiku, kdy již bylo pozdě. Pokud nezasáhneme včas, možná už nebudeme moci zasáhnout nikdy.

Pokud si demokracie ceníte i vy, přijďte ji ochránit 21.5. v 18:30 na Václavské náměstí v Praze. Petici proti Andreji Babišovi najdete na www.milionchvilek.cz.