Apríl – den žertů

Je prvního dubna. Přijdete do školy a ostatní vám říkají, že máte písek ve vlasech, a nebo že se píše test. Pak řeknou „apríl“ a všichni se zasmějí. Avšak existují i horší žertíky. I apríl má historii a překvapivě dlouhou.

Původ tohoto svátku je v Íránu, kde je znám pod jménem Sízdah be-dar. Od šestnáctého století je spojen s žerty a vtípky různého typu. Slaví se prvního dubna a někde i třicátého dubna.

Svátek V Čechách

V Čechách není apríl původní, avšak místním obyvatelům se zalíbil. První písemné zmínky jsou ze sedmnáctého století. V dnešní době jsou aprílové žerty zaměřené na aktuální dění. Například když se v univerzitních novinách ČZU objevil článek o výstavbě metra D. V článku stálo, že povede mezi stanicemi Stadion Strahov, Suchdol, Střešovice a Pražský Hrad. Přestup by pak byl na stanici Dejvická. Tento článek se později objevil i v jiných novinách, jenže ty netušily, že se jedná o žert.

svátek Ve světě

Ve světě je svátek apríl též známý. V Americe se ale často zajde za hranici, kdy už nejsou vtípky v pořádku. Například když se oblepí auto lepící páskou a ono nemůže odjet. Dle mého názoru by se tak daleko zacházet nemělo.

Veselý apríl a měsíc duben!