Stromy svobody a demokracie

Na připomínku 17. listopadu byly ve vesnici Prysk, která je poblíž Nového Boru, vysazeny Stromy svobody a demokracie. Dva stromy, kterými byly lípa a dub, se vysadily na Ovčáckém vrchu.

Lípa je národním stromem České republiky a dub národním stromem Německa. Byly vysazeny na vzpomínku, že nejen Češi, ale i Němci pomohli rozvoji pohraničí. Lípa symbolizuje něžnost, ženskost a poddajnost a dub symbolizuje tvrdost, mužství, sílu a dlouhověkost. Každý, kdo se účastnil, mohl pomoci strom zasadit přihozením hlíny lopatou.

Akce se účastnil starosta obce Prysk a předseda Svazku obcí Novoborska Ing. Jan Sviták, hejtman Libereckého kraje Bc. Martin Půta a senátor za Liberecký kraj Jiří Vosecký.

Součástí akce byla i hudba a občerstvení. Po západu slunce se zapálily louče.

V 17 hodin se zahájil ohňostroj, který byl vystřelen z nedalekého Středního vrchu. Ohňostroj nebyl tak dlouhý, jako je každoročně na Nový rok na Středním vrchu, ale přesto byl krásný.

Rozhovor s Janem Svitákem:

Proč se zasazování konalo 17.listopadu, proč ne třeba 28. října?

Prvním důvodem je to, že 28. října se po okolí konalo hodně akcí, a hlavně považuji datum 17. listopadu 1989 za natolik stěžejní pro vývoj naší země, že jsem zvolil právě tento den.

Jaký máš ty zážitek ze sedmnáctého listopadu?

Byl jsem ve škole a události jsem zaznamenal až další den na schodišti gymnázia, kam jsem chodil. Ředitel školy běhal po chodbách a zaháněl studenty do tříd. Zážitkem byla i generální stávka a demonstrace na náměstí v České Lípě. Byl jsem v dalších dnech i na Václavském náměstí.

Je něco, co ti na této akci chybělo?

Myslím, že všechno, včetně počasí krásně vyšlo. Asi bych nic i s odstupem nedoplňoval.

Jak tě, případně koho to napadlo, stromy zasadit?

Strom jsme chtěli zasadit od prvopočátku. Zasadit dva stromy, lípu a dub, napadlo Pavla Domalípa. Lokalitu na Ovčáku jsme vybírali společně.

Jak celkově hodnotíš akci?

Podle mého to bylo moc hezky strávené odpoledne. Všichni návštěvníci museli vyšlapat nahoru na kopec, pořádně promrzli, dali si buřt a teplé pití a počkali si na slavnostní sázení stromů a ohňostroj. Tenhle zážitek rozhodně nebyl pro nikoho „zadarmo“, a tak to má být.