Film Upgrade: Technologie znamenají smrt?

V přehršli filmových novinek je opravdu obtížné rozhodnout se, na co zajít. Nicméně snímek Upgrade australského režiséra Leighe Whanella byste na svůj seznam zařadit mohli.

Filmu jsem zpočátku nedůvěřoval, očekával jsem další post-apokalyptické sci-fi varující před tím, jak jsou technologie pro lidstvo nebezpečné a jak velkou zkázu mohou znamenat. Obavy mne přešly po tom, co se ukázalo, v čem je jeho podstata. Brzy jsem pochopil, že tohle není jen tak nějaké sci-fi s mluvícími roboty.

Obsah

Film začíná seznámením s hlavní postavou, Grayem Traycem. Ten působí jako milý chlapík, který zatím neuvízl ve spárech moderních vymožeností a dokáže si představit každodenní život i bez nich. Má dokonce manželku, kterou hluboce miluje. Život mu však obrátí naruby jedna noc, během níž se stane obětí autonehody a vzápětí mu gang grázlů zabije ženu. On sám kvůli autohavárii ochrne. Postaví se před velké rozhodnutí: buď se stát závislým na technologii – a vpustit do svého těla umělou inteligenci Stem, která by mu opět umožnila se pohybovat, a pokusit se dopátrat, kdo stojí za vraždou jeho manželky, nebo zůstat ochrnutý, zato na technologiích nezávislý. Gray z lásky ke své zavražděné ženě dává svolení k voperování Stema do jeho těla.

Se Stemem je opět schopný pohybu, ba je na tom i lépe než kdy dřív. Postupně pátrá po možných pachatelích a sbližuje se svým druhým já, Stemem. Je si s ním natolik blízký, až začne ztrácet svou identitu a jeho lidskou schránku zcela pohltí umělá inteligence.

Hotový Mindfuck

Po zhlédnutí filmu jsem ještě chvilku mlčky seděl a přemítal, co se právě stalo.  Divák během snímku jako by podvědomě vyhledával zápornou postavu, na kterou by vrhl všechen ten vztek. Kterou by obvinil z Grayovy tragédie. Neuvědomuje si, že právě ten, do kterého vkládá veškerou naději, je vinný.

Snímek je kromě žánrů sci-fi a thriller charakterizován také jako horor, jediné, co mi však přišlo opravdu zastrašují, byla skutečnost, že jsou technologie mocnější než lidé.

Filmu dost prospívá i temná atmosféra. Zvýrazňuje Grayovu proměnu, to, jak ho jeho lidská stránka pomalu opouští.

Upgrade tedy nevyniká jen myšlenkou, kterou v sobě skrývá – nevkládat do technologií tolik důvěry a nehledat v nich slepě spásu, naopak vážit si toho, že stále nejsou součástí naší identity. Ale vyniká i tím, jak ji prezentuje: V průběhu díla se tato myšlenka moc neobjevuje, dokonce nás ani nenapadne, že by něco takového mohlo z filmu vzejít. Na myšlenku narazíme až v samotném závěru, kde nás ohromí stejně jako rozuzlení děje.

Je možné, že ve snímku vidím víc, než v něm opravdu je. Posuďte sami, Upgrade měl v Čechách premiéru 30. srpna, ještě bude rozhodně dost času na něj do kina zajít.