Zásady správné manipulace s knihou

V jednom z minulých článků (zde) jsme se zabývali nebezpečím, které přináší obsah knih. A to především obsah zábavný, od něhož se nelze odtrhnout. Nebohý čtenář je tedy v důsledku četby vystaven množství nehod, které ho v lepším případě mohou stát místo v práci nebo úraz, v tom horším i život. Musíme ovšem přihlédnout k tomu, že čtenář si byl nebezpečí vědom, podstoupil ho, a tudíž není lítost na místě. Pro ty z nás, kteří se četbě knih vyhýbají a myslí si, že jsou v bezpečí, mám špatnou zprávu: Zůstává ještě fyzická stránka knihy, její zlověstná, materiální podstata. Jak se jí ubránit?

Článek je dostupný v předplatitelské verzi k poslechu.

Ti z Vás, kteří se rozhodli nebezpečí nepodstupovat a knih se zbavili tak, že je třeba donesli do knihovny, jsou v bezpečí. Sice nastoupí proces opačný, pozvolná duševní degradace a neschopnost se vyjadřovat, ale budiž…

Obsah knihy již neublíží.

Pokud Vám ale doma ještě několik knih zůstalo a naivně se domníváte, že Krtečkovy pohádky a Myšička a kytička nikomu neublíží, tak jste na velkém omylu. Naopak. Každá kniha je zhmotněné a nebezpečné zlo připravené kdykoliv zaútočit… Nevěříte? Měli byste. A i když budete číst následující řádky a snažit se sami sobě namluvit, že takhle přece s knihami NIKDY nezacházíte, nevěřím vám. Všichni jsme lidé a i z Myšičky a kytičky se v nemotorných čtenářských pracičkách může stát vražedná zbraň…

 • Knihy na sobě

Vrstvíte knihy do sloupců neurčité výšky? Třeba na pracovním stole, nočním stolku, klavíru, banánové krabici? A máte ty největší a nejtlustší vždy dole? —-chvíle na rozmyšlenou—- A víte, co se může stát, když si nějakou začnete vyndávat… Nebo kdyby někdo do vašeho umného skladebného projevu drknul… Zamyslete se nad tím. Co kdyby se knize při pádu narazily rohy?

 • Knihy v náručí

Podobné jako v předchozím případě. Potřebujete poponést pár knih. A hned. A rychle. Tak je vezmete všechny… Následky si promyslete, jsou podobné jako ve výše zmíněném případě. V lepším případě utrpíte zranění Vy, v horším kniha. (Zranění osoby je méně destrukční, než zničení knihy- člověk totiž ve většině případů sroste, zatímco knihy tyto regenerační schopnosti většinou nemívají.)

 • Knihy ve výšce

Někdo ukládá knihy přímo na podlahu (do „komínků“) mezi kterými jsou nechány chodbičky na procházení a jiní zase ukládají knihy do knihoven. Pokud je knihovna vyšší, než (doplňte si vaši výšku) jste postaveni před těžkou volbu: Jak k nim?

 1. Výskokem a chmatem

úskalí:

 • Špatně dopadnete a zlomíte si nohu
 • Ránou způsobenou dopadem na sebe strhnete lavinu nestabilních knih (kombinace knih na sobě a výskoku)
 • Minete cíl a sejmete tak maximálně vrstvu prachu, rozkašlete se, dostanete zápal plic, budete na neschopence (nemocenské), vaše místo zanikne, budete propuštěni pro nadbytečnost, nesplatíte dluhy za nákup knih, přijde exekutor… a to vše jen kvůli vaší neschopnosti jednat tak, jak je popsáno v následujícím bodě- tedy:
 1. Vzít si pevný stabilní předmět, na který si stoupnete a knihu si zcela civilizovaně podáte

úskalí:

 • Použijete nekvalitní stabilní předmět- židli s červotočem, židli s nosností 20 kg (přičemž máte 200), banánovou krabici, plastový kbelíček od jogurtu… a pak dopadnete jako doktor Faust, jen opačným směrem.
 • Navršíte na sebe více pevných stabilních předmětů a stane se z nich předmět nestabilní.
 • Knihu si podáváte v nesprávném úhlu a následky jsou zřejmé. Pamatujte na to, že se zemí musíte svírat úhel 90°!!!! (stabilní předmět berte jako prodloužení těla).
 • Knihy v tašce

Ano, i knihy v tašce mohou být nebezpečné. Zvlášť, je-li venku nevlídné počasí typu tornádo. Anebo někam spěcháte. S dělovou koulí v tašce přece také radši ven nechodíte, tak proč s těžkou knihou? Těžká kniha má totiž obdobné vlastnosti: Proud vzduchu rozhýbe Vaši tašku s knihou a ta jen kosí nešťastné spoluobčany, sráží je ze schodů, omračuje je či jinak ničí. A pokud by se Vám kniha v tašce snad vytrhla z ruky, tak si vzpomeňte na příběh z Tanachu pojednávající o Davidovi a Goliášovi. A na prak, který letěl, letěl… až zasáhl cíl. Hrozná představa, že?

Závěrem tohoto článku musím říci, že pociťuji hrdost. Připadám si jako záchranář, který právě rozdal lidem na lodi záchranné vesty. Pravda, některé vesty mají asi trochu kazy a nejsou zcela dokonalé, ale pomoci udržet se chvilku, by měly. Nicméně se se nabízí otázka: Je promyšlené naslouchat a řídit se radami člověka, který si zcela nevědomky a bez ohledu na následky při přestavování fondu na svém pracovišti vystavěl něco velmi podobné konstrukci popsané v bodu č. 1…

Článek je dostupný v předplatitelské verzi k poslechu.