Tomio Okamura a jeho tvůrčí pojetí demokracie

Po listopadu 1989 bylo asi všem zřejmé, co je demokracie a jaké ideály s sebou přináší.

Článek je dostupný v předplatitelské verzi k poslechu.

Dnes už je však situace trochu jiná, pojem demokracie nabývá nových pojetí. Vznikají politická hnutí, která se schovávají za roušku demokracie a systematicky nás od snu svobodné, nikým netrýzněné společnosti oddalují.

„Já myslím, že je to úplné znevážení toho aktu, to nejsou demokraté. Prostě občané v přímé volbě rozhodli a oni to neumí uznat, zpochybňují demokratický výsledek voleb,“

Tomio Okamura

Demokrat Tomio

Na vlny ponoukající k nenávisti a strachu rozvířené hnutím SPD jsme si už do jisté míry zvykli.

Nad čím jsem strnul hrůzou, bylo Okamurovo vyjádření k odchodu několika poslanců během inauguračního projevu prezidenta Zemana. Budoucnost tohoto státu se mi opět trochu zakalila. Tomio Okamura se často snaží svými výroky vzbudit dojem, že je politik, který lpí na dodržování demokratických zásad. Slovy po inauguraci hlavy státu jakýkoli svůj směr hlásající po svobodě neomaleně popřel.

Poslanci TOP 09 a poslankyně ODS způsobili mezinárodní ostudu České republice. O tom se zase bude psát po celém světě, že v České republice nedokážeme respektovat demokratickou volbu, že tady začínají různé fašizující tendence právě od těchto lidovců – to mluvím o poslanecké sněmovně – nebo od poslanců TOP 09, kteří prostě mají jediný správný názor, si myslí, neumí uznat nic jiného, nálepkují ostatní. A je to mezinárodní ostuda a je to škoda, protože já si myslím, že to měla být oslava české státnosti,“

Tomio Okamura

Zajímalo by mě, jaká je představa demokracie někoho, kdo považuje vyjádření nesouhlasu slušným způsobem za zneuctění demokratického systému. Součástí svobody je mimo jiné možnost vyjádřit svůj názor. Okamura namísto toho, aby připustil rozdílnost pohledů, nabádá k absolutní oddanosti a poslušnosti k těm, kteří vyhráli volby. Je toto demokratický přístup, kterým se tento „politik“ prezentuje a za který se často schovává? Jsem upřímně zvědav, co všechno s sebou Okamurova svérázná interpretace demokracie ještě přinese.

Článek je dostupný v předplatitelské verzi k poslechu.