Winston Churchill cestuje v čase

Každý mi dá za pravdu, že se ve školních lavicích člověk všechno nenaučí. Obzvlášť historii z učebnic nevyčteme. Nemínil jsem zůstat na pospas školním osnovám a vydal jsem se načerpat znalosti na vlastní pěst. Navštívil jsem kino a zhlédl film Nejtemnější hodina.

Obsah

Film Joea Wrighta zachycuje květen 1940, tedy dobu, kdy Anglie musela čelit hrozbě v podobě nacistického Německa postupujícího Evropou. Winston Churchill i přes velkou nedůvěru a odpor své strany obsadí křeslo premiéra vlády. Od  Winstona se očekávalo, že bude pokračovat ve vlažné politice svého předchůdce Nevilla Chamberlaina a přistoupí na vyjednávání příměří. Nedostal by však přezdívku anglický buldok, kdyby tak učinil. Winston prozíravě možnost vyjednávání smetl ze stolu a začal svými velkolepými proslovy burcovat národ. Navíc na vlastní pěst spustil operaci Dynamo, akci na pomoc ohroženým britským vojákům v Dunkerque.

Očekávání versus realita

Na film jsem zamířil s domněním, že mě čeká spoustu scén, v nichž se vzduchem prohánějí náboje a všude se to hemží vojáky, kteří se snaží uniknout smrti. Realita byla poněkud odlišná. Namísto dechberoucích  střetů je pozornost upřena k tomu, jak anglickou vládou třese hrozba německé invaze. Dále k tomu, jak vzrůstá postavení prozíravého politika, který se před každým důležitým rozhodnutím posilní douškem whisky. Vzhledem k tomu, že film zachycuje pouze jeden měsíc, může člověk detailně pozorovat, s čím vším se kurážný Winston musel vypořádat. V tomto ohledu je ve prospěch, že Joe Wright do svého snímku nezahrnul postavu Hitlera. Díky tomu se do diváka nevlévá tolik nenávistných emocí vůči německému tyranovi a může se plně soustředit na to, s jakou ostražitostí přistupují britští státníci k narůstajícímu postavení bojovného Winstona Churchilla.

Potřebnou šťávu dodal filmu herecký výkon Garyho Oldmana. Postavu Winstona Churchilla zahrál tak věrohodně, až jsem strnul úžasem rozvalený v pohodlném křesle nejmenovaného multikina a nabyl dojmu, že se na velkoplošném platně pohybuje samotný přemožitel Hitlera, Winston Churchill.

Trailer

Film vřele doporučuji, takže nezůstávejte odsouzení svým učebnicím dějepisu a Nejtemnější hodinu zhlédněte také.