Jak se v dnešní době vyhnout argumentaci? Urážením.

V dnešní době žijeme v Evropě v poměrně mírové situaci. Díky společnému úsilí národů se alespoň do jisté míry podařilo zabránit bojům a konflikty se řeší převážně formou debaty. I přes to se ale právě v debatách ohromné množství lidí nedokáže vyhýbat různým slovním útokům či osočování svého protivníka.

Přestože je už po volbách a jejich výsledek známe, odehrálo se před nimi několik kandidátských debat. Před prvním kolem kandidáti, kteří se účastnili debat, jednali především na základě argumentů a chovali se k sobě více méně slušně. Když se ale počet kandidátů zúžil na dva, jejich rozhovory už byly mnohem více vyhraněné a často místo argumetnů padaly právě vzájemné kritiky (je podle mě však důležité upozornit, že se tak dělo jak ze strany pana profesora Drahoše, tak ze strany aktuálního prezidenta Zemana). Toto samozřejmě může být odůvodněno mnoha tvrzeními, například že oba kandidáti byli už nervózní, či také, že oba zastávají úplně jinou část občanů, jak později z voleb vyplynulo. Lze ale vidět, že vnitřní negativní vztah vůči protivníkovi může často předcházet rozumnou mysl.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/kandidati-na-prezidenta-se-poprve-stretli-v-debate-podivat-se-prisel-i-babis-20171108.html

 

Tato záležitost není v politickém prostředí vůbec neobvyklá. Často se dokonce stává, že se daná osoba vyhýbá podkládání vlastního tvrzení argumenty a místo toho ho obhajuje kritikou jiné osoby, která u rozhovoru ani nemusí být přítomna.

Já sám nevidím problém v racionální kritice nějakého člověka. Problém ale podle mne nastává, když se jedná pouze o bezhlavou salvu urážlivých tvrzení, kterou dotyčný používá jako podklad svých výroků.

Ačkoliv se na území Evropy už neválčí, jistá forma nenávisti je v nás stále zachována. Místo, abychom se o věcech bavili na základě rozumných argumentů, na sebe v debatách útočíme a navzájem si tím shazujeme tvrzení. Boje se přesunuly na jiná místa, zatímco my jsme odhodili meče a vyměnili jsme je za slova, kterými se i přes to tlučeme víc než dost.