Komiksový festival očima laika

Podzimní svátky jsou za námi, kromě duchovních radovánek jsem byl opět na cestách, letos jsem zamířil do moravské končiny zvané Brno. I přes všechny nedostatky tam je něco, co Praze k dokonalosti rozhodně schází: komiksový festival KOMA.

Autentický prostor

Festival se nacházel kousek od Hlavního nádraží u zadních kolejí v budově zvané Malá Amerika. Nedoléhal k ní ruch města a už během cesty z nádraží jste měli pocit, že narazíte na Batmana, který krotí Jokera, nebo se nad vámi mihne silueta Supermana. Uvnitř postarší budovy byly vystaveny autorské komiksy, které opravdu stály za prohlédnutí. Dále jste měli možnost přihlížet, jak se dotváří graffiti nebo jak se domalovává obraz tajuplné dívky, prostor se vám zveleboval před očima. Všude se to hemžilo nadšenými brněnskými (i „civilizovanými“) fanoušky komiksového světa, kteří obdivovali díla ostatních. Dohromady to vytvářelo příjemnou uměleckou atmosféru.

Workshop nejen pro komiksové nadšence

Třetí ročník festivalu nabídl spoustu přednášek a workshopů, my jsme se rozhodli pro workshop, který pojednával o tvorbě komiksové postavy. Musím přiznat, že jsem byl dost nervózní, protože kreslení není má silná stránka a komiksovou znalostí zrovna neperlím. Hned když se objevila přednášející, mě ale strach opustil: byla to příjemná slečna, umělkyně s pozitivním přístupem a přezdívkou Toy Box. Věnuje se převážně tvorbě komiksů a zakládá si na tom, že se nesnaží z tvorby vytěžit, ale předat poselství. Během workshopu nás slečna Toy Box seznámila s vlastní tvorbou a ukázala nám, co všechno hraje roli při ztvárnění komiksové postavy. Dokonce jsme měli prostor sami něco načrtnout, byl jsem příjemně překvapen z toho, co se mi papíře objevilo.
Nově získané znalosti ve mně vzbudily chuť si nějaký komiks přečíst a na všechno přihlížet z úplně jiného pohledu. To, jak je postava zobrazená, zda má vypracované tělo, její častý výraz či naklonění těla nám hodně prozradí i o její povaze. Tyto detaily nahrazují popis, na který jsme zvyklí v próze.

Doušek inspirace

Přestože nejsem nijak umělecky založený, po workshopu jsem měl horlivou chuť se do něčeho pustit. Bohužel věci rád odkládám a jediné, co z toho nakonec vzešlo, je tento článek. Jsem však rád, že jsem se nenechal zviklat strachem a workshopu jsem se účastnil, vyzkoušel jsem si něco nového, a to je vždycky přínosem.

Nejlepší věci jsou zdarma

Na festivalu bylo velice příjemné, že jste nemuseli řešit, na kolik vás návštěva vyjde. Vše kromě občerstvení bylo zcela zdarma. Další důvod, proč na příští ročník zamířit!