Spoiler alert! Televizní léto 2027

Televizní léto je u konce, seriály v pátek odvysílaly své poslední epizody, aby školou povinným dětem ukázaly, že až se třikrát vyspí, půjdou do školy. Po dvou měsících skončilo období repríz a nastává deset měsíců naplněných nastavované seriálové kaše. Aby bylo co reprízovat.

Lidé, kteří na televizní obrazovky nezanevřeli a využívají je i pro něco jiného, než pro připojení herní konzole, mají ve svém životě několik jistot. Kriminální seriály během roku, Popelku o Vánocích a reprízy z minulého tisíciletí v létě.

Šanony s prázdninovým vysílacím schématem jsou nejstálejší součástí každé televizní stanice. Přestože jsou roky staré, nezapadají prachem. Jsou sice poměrně ohmatané a na zažloutlém strojopise některé názvy přestávají být čitelné, to vše je ale dáno pravidelným používáním. Všichni tito Chalupáři, Pitavalové a majorové Zemanové jsou televizními stanicemi hýčkáni jako svatý grál, jako Blaničtí rytíři čekají na letní prázdniny, aby obsadili a zachránili prázdninový primetime.

Televizní stanice jako by se v některých ohledech snažily přiblížit streamovacím službám. Například Netflix udržuje pozornost seriálových diváků tím, že mezi jednotlivými epizodami automaticky přeskakuje závěrečné titulky a úvodní znělky. Na diváky se tak bez větších prodlev chrlí jedna epizoda oblíbeného seriálu za druhou.

Podobný koncept toto léto testují i české televize. O nedělích jsme se tak mohli těšit na dva díly Chalupářů za sebou, ve všední dny to byla dvojitá porce Malého pitavala, Sanitky, Nemocnice na kraji města i nestárnoucího Zemana. Majora Zemana. Polehčujícím vysvětlením by mohlo být to, že samotným televizním stanicím je trapně a každoroční retro rutinu si chtějí odbýt dvojnásobnou rychlostí.

Věřím, že za pár let by televizní stanice mohly srovnat krok s internetovými streamovacími službami natolik, že by jednotlivé seriály odvysílaly v jednom kontinuálním bloku. U Zemanových třiceti případů by to byl slušný masochistický maraton (36h 26 min), zarytí fanoušci Evžena Humla a Bohumila Císaře by však 8 hodin a 36 minut Chalupářů mohli zvládnout za jeden večer.

Se zkušeností s letošní, loňskou i předloňskou programovou nabídkou je až příliš snadné hádat, na co se televizní diváci smí těšit za deset měsíců. Jak ale bude vypadat letní televizní program za deset let? Stejně.

Největším překvapením léta 2027 tak bude to, jaký seriál, který vznikl v tomto tisíciletí, se zařadí po bok dokola omílaných stálic. Zatím se to podařilo Horákovým (2006), jejichž 39 epizod je ideální hmotou na zaplácnutí letního programového prázdna, a Vyprávěj (2009). Sto tři epizody retro seriálu jsou příliš velkým pokušením, a proto z obrazovek prakticky nemizí.

Velký potenciál v sobě skýtá První republika (2014). Historická sága sice na oko vypadá atraktivně, temný rodinný příběh budovaný během dvaadvaceti epizod chce být ale natolik komplikovaný a překvapující, že si k jeho rozmotání tvůrci musí vypomoci berličkou deus ex machina, tedy duchy, kteří dovedou do té doby realistický příběh do happyendu. K První republice se zanedlouho přidá i druhá série, a dvaadvacet epizod tak obohatí dalších třináct dílů. Nepochybuji o tom, že za deset let bude pětatřicet padesátiminutových dílů vítanou vatou v letním programu České televize.

Ani novinka loňského roku – Četníci z Luhačovic – příliš nepřesvědčila. Z dvanácti epizod dávalo smysl jen pár dílů, téma kriminálních seriálů je však natolik nafukovací, že do deseti let by Česká televize mohla pro letní reprízování přitočit další řadu.

Pojďme si s desetiletým předstihem sestavit televizní bingo, ve kterém budeme hádat, na které seriály budou diváci zas a znovu koukat. Počítám pouze českou/československou tvorbu, protože německých detektivek a italských telenovel je příliš mnoho.

Bingo – televizní léto 2027*

Chalupáři (ČT) Třicet případů majora Zemana (TV Jaromír Soukup) Malý pitaval z velkého města (ČT)
Nemocnice na kraji města/Po dvaceti letech/Osudy/ (ČT) Vyprávěj (ČT) Sanitka/Sanitka 2 (ČT)
Horákovi (ČT) Četníci z Luhačovic (ČT) Četnické humoresky (ČT)
Hospoda (TV Nova) Hříšní lidé města pražského/brněnského/Panoptikum Města pražského (ČT) Žena za pultem (TV Jaromír Soukup)
První republika (ČT) Plechová kavalérie (TV Nova) Život na zámku (ČT)

*Odpovědi v tomto televizním Bingo se mohou zaznamenávat pouze v období letních prázdnin. Pokud se některý ze zmíněných seriálů objeví i během ostatních deseti měsíců (a věřte, že objeví), nemůže se zaškrtnou jako platná odpověď.

Vážení diváci, na viděnou za deset let.

(čtěte další články od autora na stránce prazakzevsi.com)