KOMENTÁŘ: Andreje Babiše teď pojí od proměnění nevýhody ve výhodu jen jedno dobře připravené prohlášení

Zpráva z tisku: Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a 1. místopředsedu Jaroslava Faltýnka chce stíhat policie. O jejich vydání požádala Poslaneckou sněmovnu, jejímiž členy jsou. Žádost již dostal mandátový a imunitní výbor.

Zvyk je železná košile

Není tomu ani tak dávno co Nečasova vláda padla krátce po policejní razii, kterou nařídil provést vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Jak se později ukázalo ve zpětném a velmi zdlouhavém vyšetřování zabývajíc se oprávněností zásahu, policie neměla k zásahu ani patřičné povolení a oprávnění ale ani dostatečné důkazy. To, že se závěry tohoto vyšetřování k většině lidí nedostaly či se dokonce účelně přehlížely, je celkem známá ostudná věc. Ivo Ištván působí v Olomouci jako státní zástupce i nadále a to bez jakýchkoliv postihů. Skoro jako bychom si na pády vlád zvykli jako na samozřejmost. Vždyť nad Českou kotlinou padají vlády častěji než hvězdy. Zato však výsledky Ištvánovy kovbojské spanilé jízdy, která vyústila ve vyhlášení nedůvěry vládě a k dehonestovaní tradičních pravicových stran, známe všichni. Kabelky.

Střídání kožených křesel

Stejně tak jako se figura Iva Ištvana vynořila, prožila si svoji chvíli slávy a znova zas zmizela v případě Nečasovy „kauzy“ tak se i Andrej Babiš máchnutím proutku objevil ve chvíli, kdy pravicoví voliči nevěděli koho volit. Objevil se jako zázrakem v čele hnutí, které označuje za pravicové, byť s pravicí má jen pramálo společné.

Nyní by ale mnozí úpěnlivě mohli tvrdit, že Andrejovi Babišovi začíná kapat do bot. Vždyť bylo na čase zkontrolovat jeho podvody, prohlašují. Další strany pro změnu proklamují, že obviněním Andreje Babiše se ČSSD snaží odsunout ANO z první příčky volebních průzkumů a zajistit si tak obstojný výsledek. Jiní již předem navyklí rutinním zklamáním rezignují a snaží se smát.

Zákon jako prostředek dosažení cíle

Podle posledního průzkumu mínění má hnutí ANO 30% podporu. To hnutí ANO staví na nejvyšší příčku preferovaných stran. Jako odezvu vyvolá zpráva o úmyslu obvinit hlavní pilíř tohoto hnutí v myslích občanů? A jak tomu napomůže další zpráva o úmyslu zadržet místopředsedu, rezervní pilíř hnutí ANO? Jedná se o fantastický způsob jak zasít do příznivců Andreje Babiše nejistotu a obavu, jak vystavět kolem Andreje Babiše silnější kult osobnosti. Andreje Babiše teď totiž pojí od proměnění nevýhody ve výhodu jen jedno dobře připravené prohlášení. Stejně jako kdy Václav Klaus uklidňoval po vnitrostranických rozbrojích rozvášněný shluklý lid na malostranském náměstí slovy:

„Nebojte se, jedeme dál.“

Pochyby tedy znovu ukazují na PČR. Co vedlo PČR k ignorování ústavních postupů, práv a k neopodstatněným raziím bez důkazů v případě Nečasovy kauzy? Proč policie i tentokrát nezvolila podobný progresivní způsob, který by tentokrát nebyl na škodu? Proč teď vše PČR řeší přesně s hodinářskou přesností podle neohebných a dosti zdlouhavých postupů daných zákonem, nyní když důkazů má dost? Policie se totiž řídí zákony jen když se jí to hodí, rádi si je přizpůsobují a svévolně interpretují (koneckonců tak jak to předvedli při návštěvě čínského prezidenta). Ovšem otřesným otazníkem zůstává – Kdo určuje, co se PČR hodí?

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.