MALÁ MATURITA: 1984

George Orwell byl anglický spisovatel, který působil ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Jeho nejznámější knihy jsou Farma zvířat a 1984. George Orwell je pseudonym, jeho pravé jméno bylo Eric Arthur Blair. Pocházel ze středostavovské rodiny, jeho otec byl úředníkem koloniální správy v Indii. Orwell byl od dětství literárně nadaný a za vítězství v literární soutěži získal stipendium na prestižní střední školu v Etonu. Rodina však neměla dost peněz, aby mu mohla zajistit studium na univerzitě. Orwell proto vstoupil do služeb koloniální policie v Barmě. Ve třicátých letech začaly jeho první pokusy o literaturu, ve kterých se odrážela jeho levicová orientace. V roce 1936 se jako dobrovolník zapojil do španělské občanské války. V jejím průběhu byl zatčen, uvězněn a vyslýchán republikánskou tajnou policií, v níž působili sovětští poradci. Orwell tak na vlastní kůži poznal praktiky totalitní tajné policie. Svoje zkušenosti a zklamání popsal ve svých dvou nejznámějších knihách Farma zvířat a 1984.

Naratologický rozbor

1984 je dystopický román pojednávající o světě, který je rozdělený mezi tři supervelmoci (Oceánie, Eurasie a Eastasie), které jsou spolu stále válčí.  Válka současně slouží jako zastrašovací prostředek pro obyvatelstvo.

Vypravěč v této knize je podobný jako ve Farmě zvířat. Jde o nezaujatou Er Formu, která vše vypráví, ale nijak nezasahuje do děje. Hlavním tématem příběhu je manipulace jako prostředek udržení diktatury. Ta zcela ovládá lidi a jejich myšlení. Lidé přestávají samostatně přemýšlet a žijí podle vzorců určených Stranou.

Příběh vypráví o Winstonu Smithovi, který žije v Londýně. Londýn je částí Oceánie, ve které panuje totalitní režim zvaný Angsoc. Celý režim je založený na uctívání Velkého Bratra, o kterém se však neví, zda vůbec existuje. Kvůli neustálé válce je všude bída – není například dostatek žiletek na holení nebo tkaniček do bot – a pokud se něco rozbije, zůstane to rozbité na dlouhou dobu. V Winstonově bytu je telestěna, která snímá všechen zvuk a nedá se vypnout. Její pomocí má Strana prostředek na sledování všech aktivit lidí. Winston pracuje v Ministerstvu Pravdy, jeho úkolem je přepisovat historii a falšovat zprávy. Hlavní hesla Strany zahrnují:

VÁLKA JE MÍR

SVOBODA JE OTROCTVÍ

NEVĚDOMOST JE SÍLA

Winston se snaží vymanit ze spárů Strany, a proto podniká řadu věcí, které sám chápe jako boj proti straně. Například si píše deník, do kterého si zapisuje své myšlenky odporu (pryč s s Velkým bratrem…), kupuje starožitnosti a jednou si zaplatí prostitutku.  To vše je protizákonné, a kdyby ho přitom Ideopolicie přistihla, zabila by ho. Ideopolicie pátrá po těchto typech lidí a zabíjí je. Gordon se snaží najít někoho, kdo by sdílel jeho názory. Jeho pátrání je úspěšné, když najde Julii. Julie se působí navenek jako vzorový příznivec Strany, Gordon si o ní dokonce myslí, že je agentkou Ideopolicie.  Když však zjistí, že ho Julie miluje a řekne mu, že nenávidí Stranu, navážou romantický vztah, který oba dva vnímají jako boj proti Straně. Ale po jisté době jsou prozrazeni Charlingtonem, který předstírá, že je starým prodejcem starožitností, ale ve skutečnosti pracuje pro Ideopolicii. Oba jsou podrobeni výslechům, mučení a přesvědčování v Ministerstvu lásky. Nakonec je jejich psychika přemožena a následovně se zbortí. Oba se přiznají vyšetřovateli O´Brianovi a zradí toho druhého. Příběh skončí, tím, že Winstonův odpor se mění v lásku vůči Velkému Bratrovi.

Postavy

Winston

Muž středního věku, který pracuje v Ministerstvu Pravdy, kde přepisuje zprávy. V celém ději se snaží bojovat proti Straně a brání se potlačování vlastního rozumu a myšlenek. Jako občan státu nemá vůbec žádné práva a nemá mít ani vlastní vůli. Na konci knihy je zastřelen, ale existují domněnky, že jde o zničení jeho mysli, ne o jeho fyzickou likvidaci.

Julie

Mladá žena, která je členkou Antisex league. Na první pohled vystupuje jako perfektní členka strany, ale vnitřně je proti Straně. Dokáže se perfektně přetvařovat.

O´Brien

Člen Vnitřní strany, Winstonovi se zdá, že smýšlí stejně jako on. Sejde se s ním pod záminkou vypůjčení nové verze slovníku Newspeak. O´Brien tvrdí, že páru zprostředkuje přístup k Bratrstvu, ale zradí je, protože pracuje jako tajný agent pro Ideopolicii. V závěru se snaží Winstona “rehabilitovat”.

Charlington

Předstírá prodejce starožitností a  prodá Winstonovi sešit z křídového papíru. Pronajímá oběma milencům pokoj. Nakonec se zjistí, že je agentem Ideopolicie.

Čas a místo

Děj se většinou odehrává v Londýně, i když jedna epizoda se odehrává na jeho předměstí. Celý příběh je umístěn do roku 1984, který podle některých, má odrážet rok 1948.  Vyprávění je chronologické, ale také obsahuje retrospektivy (většinou z Winstonova dětství a doby jeho manželství s Katherinou).

Jazyk

Kniha je napsaná spisovnou angličtinou a často obsahuje přímou řeč. Orwell také dal velkou váhu myšlenkám protagonisty. Dále sem patří například přednost aktiva před pasivem, krátká slova před delšími. Orwell také používá mnohé nově vymyšlené pojmy, např. vaporizace, doublethink, newspeak atd.

Motivy

Stav budov: V celé knize se odráží špatný stav budov – mnoho věcí zde nefunguje např. výtahy jsou rozbité, všude jsou vyražená skla nebo vadné dveře

Gin – podává se jako levný alkohol, který je všude. Winston ho pije pravidelně, dokonce potom co ochutná víno, moc ho necítí, Kvůli nadměrnému užívání ginu mu dokonce ani nechutná víno, ke kterému se pokoutně dostane.

Tkaničky a žiletky –  dvě věci, které pořád chybějí. U žiletek se lidi vždy ptají Winstona, zda nemá nějakou náhradní. Je zajímavé, že nedostatek tak nepatrných předmětů může být v totalitním světě takovým problémem.

Poslední, co bych chtěl dodat, je můj čtenářský zážitek. Celou knihu jsem čekal, že se Winston dostane do Bratrstva, připraví s Goldsteinem obrovskou revoluci a společně svrhnou Velkého Bratra. Když jsem se však dostal k části, kde Winstona zatknou a začnou ho mučit, musel jsem se smířit s krutou realitou, že příběh neskončí dobře, jak dneska bývá zvykem.