CYKLUS: Napoleonovy lásky- Pauline Fouresová

Když táhl Napoleon se svou armádou do Egypta, aby se tam utkal s Angličany, ve snu by ho nenapadlo, že tu zažije i něco jiného než boj a antické umění. I když bychom si mohli myslet, že dáma, která mu zpříjemňovala noci v Egyptě, byla Egypťanka, tak tomu tak nebylo. Byla to pravá Francouzka. Ale jak to všechno začalo?

Začátek vztahu

Napoleon, dosud zamilovaný do Josephine (to mělo trvat ještě dlouho) se zrovna čerstvě dozvěděl, že to jeho drahá žena s věrností příliš nepřehání. Velice ho to zabolelo a 25. července 1798 napsal svému bratrovi Josephovi, že se mu lidi nyní hnusí a zimu stráví sám. Rozhodl se nebýt tak ctnostný a věrný jako doposud a nyní byl odhodlán k jakémukoliv dobrodružství, aby si trochu ulehčil.

Jeho pozdější milenka Pauline Fouresová vstoupila na půdu Egypta, oblečena jako muž, aby mohla být se svým manželem. Mladý důstojník totiž dostal rozkaz doprovázet generála do Egypta a čerstvě oddaný pár se (ještě ve fázi zamilování) nechtěl rozloučit. Nebylo to však vzácností. I jiné ženy se takto plavily s manželi.

Krásná Pauline byla brzy odhalena, ale směla v táboře zůstat. Všichni jí mladému důstojníkovi Fouresovi záviděli. Byla skutečně nádherná…Netrvalo dlouho a Pauline byla nejobletovanější ženou v hlavním ležení. Všimli si jí i Napoleonovi důvěrníci… Napoleona k Pauline nepoutala láska ani zamilovanost. Spíš tam byl sám, uražený a vzrušený. Vůči Pauline se zpočátku choval sice zdrženlivě, ale bylo to spíš hlavně kvůli jejímu manželovi. Veřejný skandál si Napoleon nemohl dovolit. Vsadil tedy na správné lidi. Junot (jeden z jeho generálů) zařídil intimní večeři v nejužším kruhu. pozvánku poslal i Pauline…jejímu muži však ne. Ten si toto opomenutí nedokázal vysvětlit, ale ženu tam pustil. Když vešla nechala se odvést Junotem na své místo, zjistila, kolik mužů sedí kolem jídla. Napoleon tam však nebyl. To ji zklamalo, protože mu chtěla poděkovat, že ji neposlal zpátky do Francie, když zjistil, že se do Egypta dostala ilegálně.

Teprve když se podával dezert, vstoupil Napoleon do místnosti. Beze slova se posadil naproti Pauline a poručil si kávu. Celou tu dobu co pil, díval se na krásnou Francouzsku. Nepromluvil ani slova a když byla káva pryč, zase spěšně odešel. Znamení pro Junoty, který schválně vylil kávu na Paulininy bílé šaty. Mladá žena bez váhání následovala Junota do jiných pokojů, kde by se dalo najít něco na vyčištění šatů. Ukázal na jednu komnatu a hned zmizel. Pauline nečekala, že tam na ní čeká Napoleon.

Rozpad manželství

Pauline si plnými doušky vychutnávala život milenky Napoleona v Egyptě. Plnil jí totiž každé přání, jež vyčetl z jejích modrých očí. Mladý důstojník se brzy dozvěděl odkud vítr vane. Mezi manželi došlo k prudkým hádkám a dokonce i fyzickým potyčkám. Pro Fourese to znamenalo jediné: rozvod. Věděl, že u své ženy už naděje žádné nemá a s Napoleonem se měřit nemohl. Pauline byla ráda, že se Fourese zbaví, okamžitě souhlasila. Rozluka se stala vlastně ze dne na den, ale Foures netušil, že tento akt nebude ve Francii uznán. Když se totiž chtěl oženit znovu, bylo mu řečeno, že je to nemožné. Jinak se ovšem vedlo Pauline. Stačilo, aby souhlasila se sňatkem, který jí později Napoleon zařídil a byla ruka v rukávě.

Prozatím si však Pauline užívala život po boku nejslavnějšího muže v Egyptě. Napoleon byl vždy velkorysý. Např.: koupil jí palác. Ale jejich sladký život už měl brzy skončit. Stejně přijel Napoleon do Egypta hlavně proto, aby pokořil Angličany. Pokud chtěl dosáhnout svých plánů, musel zaútočit i v Sýrii. S Napoleonovým odjezdem zároveň skončila i jeho aféra s krásnou Pauline. Ta si totiž za osm měsíců jejich vztahu zvykla na luxus a věděla, že už nikdy nechce být s prostým a bezvýznamným mužem.

Ne moc počestný konec

Napoleon ji ve své velkorysosti svěřil do péče jeho generála Klébera. Jenže ani ten neodolal její kráse a protahoval svou službu až do nočních hodin. Když se o tom dozvěděl Bonaparte, velice se rozčílil. Po příjezdu obou do Paříže se Napoleon opět zcela oddal Josephine a Pauline byla vyplacena velká peněžní částka. Také jí zařídil manželství s Henrim de Ranchoup. Jí však byl pocit vděčnosti cizí a když jejího mecenáše odvezli na SV. Helenu, nijak se jí to nedotklo. Maximálně tak, že už od něj nedostávali peníze a ona se musela prodat svou sbírku starožitností.

Někteří ji dodnes nazývají: Napoleonova Kleopatra.