Young film fest: Poprvé v ČR

Festival Young film fest už má pár let tradici. Tento rok poprvé přišel také do České republiky a já měl tu čest být jedním z porotců. Festival se koná ve stejný den v 31 státech Evropy, jako jsou Velká Británie, Belgie, Španělsko, Německo, ale také v neevropských zemích, jako je Izrael nebo Turecko.

Začnu teda od začátku. V ČR se akce konala v muzeu současného umění DOX, kde jsem spolu se skupinou ostatních děti přešel do sálu, kde by se měly filmy vysílat. Na místě nám vysvětlili, že uvidíme tři filmy a jednomu z nich dá každý z nás hlas, hlasy se pak sečtou a ten, který vyhraje v Česku, se odešle do střediska v Německu. Tam se vše sečte a bude vyhlášen vítěz.

Jako první na programu byl snímek Goodbye Berlin.

Goodbye Berlin!

Celý film je v němčině s českými titulky a vypráví o dvou klucích, kteří ukradnou auto a míří na jih od Berlína. Po cestě ale narazí na policii a zažijí spoustu dobrodružství.

Co se týče příběhu, podle mě to v něm dost vázne. Celý film začíná tím, že hlavní postavě se líbí jedna holka, ta si ho ale vůbec nevšímá… No řekněte, v jakém filmu tohle nenajdete…! Potom ale vyrazí na cestu a film nejednou nabude vážnějšího tempa.

I přesto, že dvě hlavní role hrají kluci, zvládají to perfektně. Skvěle vybraní jak typově, tak herecky. Co se týče kamery, záběry jsou dost často hezky udělané z ptačí perspektivy. Film dokáže pobavit, dojmout i nadchnout.

Hodnocení

ČSFD : 6,7/10

IMDb : 7,2/10

Moje hodnocení: 7,5/10

The girl down Loch Anzï

Tento švýcarský dokumentární film z Alp je velmi kontroverzní a velmi těžko se ohodnocuje. Dokument vypráví příběh dívky z farmy, která neustále věří, že v jakémsi údolí je mýtická bytost.

Ano, příběh není zrovna nejzajímavější a pokud se chcete dívat na film, u kterého se budete neustále bavit, tento si rozhodně nezapínejte.

V první části filmu je vidět každodenní život farmářky, jak pomáhá otci svlékat králíka z kůže nebo jak ošetřuje zraněného koně. Druhá část je skoro stejná, jenže z města přijede kluk na farmě pomáhat a hlavní hrdinka se do něj zamiluje.

Co se týče umělecké části filmu, celý dokument je velice zajímavým způsobem zvukově snímán. Můžete slyšet každé dýchání a každý zpěv ptáka.

U tohoto filmu jde hodně o individuální hodnocení, takže z něj nemusíte tolik vycházet.

Hodnocení

IMDb: 7,2/10

Moje hodnocení: 6,4/10

Můj život Cukety


Dojemný a krásně animovaný francouzský film vás opravdu vezme za srdce. Vypráví o malém chlapci, jehož matka v opilství zemřela, a chlapec byl následně poslán do sirotčince.

Těžko říct, co tomuto filmu vytknout. Snad jen, že podobně jako v prvním filmu, scénář je poměrně neoriginální, v sirotčinci se mu líbí dívka a jeden kluk ho tam šikanuje.

Tento film dostal dokonce několik ocenění:

César za nejlepší animovaný film, César za nejlepší adaptovaný scénář, Evropská cena za nejlepší animovaný film, Satellite awards za nejlepší animovaný film

A navíc, úplně ve stejný den, kde byl Young film fest, byl také Anifilm v Třebíči, kde tento film vyhrál.

Hodnocení

CSFD: 8,1/10

IMDb: 7,8/10

Moje hodnocení: 8,7/10

Výherce

Za Českou Republiku byly filmy Goodbye Berlin a Můj život Cukety na stejném místě.

Ve všech zemích celkově ale vyhrál film Goodbye Berlin.