Pesachové prázdniny ve Vídni – část první: Museum Sigmunda Freuda

Pesachové prázdniny jsem strávila ve Vídni a tento první díl se bude zabývat návštěvou musea Sigmunda Freuda.

Vídeň je město umění, kultury a začátků psychoanalýzy, proto jsme se rozhodli, že se tam pojedeme podívat. Jelikož se zajímám o psychoanalýzu a o psychologii, chtěla jsem navštívit zejména museum Sigmunda Freuda.

Stálá expozice

Museum význačného psychologa a zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda se nachází v ulici Bergasse č. 19, v městské čtvrti 9. V tomto domě příborský rodák žil i pracoval od roku 1891 – do roku 1938, kdy musel odjet do Anglie. Výstava představuje podrobně jeho život, osobní i pracovní. Můžeme zde vidět desítky fotografií, dokumenty, osobní předměty, rukopisy, knihy, dopisy, nábytek, ocenění a mnoho dalšího. Expozice je rozdělená do více místností, ty na nás působí dojmem doby, kdy zde Freud pobýval i působil: šatna, čekárna, záchod, ordinace, pracovna – a také jsou zde prostory, kde dříve byla kuchyň, ložnice a obývací pokoj. Nyní jsou v nich prezentovány dokumenty a různé fotografie či dopisy. Během prohlídky můžete použít autoprůvodce: anglicky/německy a dalšími jazyky poslouchat podrobnosti o výstavě a o jednotlivých předmětech. Je zde také obchod s freudovskými rozličnými suvenýry a s jeho knihami a publikacemi o něm. Rovněž se tu promítal film o posledních letech Freudova života.

Můj dojem

Tato expozice mě značně oslovila. Jenom ta příležitost kouknout se jakou podobu měla pověstná čekárna či Freudova proslulá pohovka! Jsem ráda, že jsem si z výstavy mohla odnést mnoho cenných informací a velký zážitek. Dozvěděla jsem se značné množství údajů, které bych v krátkosti jinak nezjistila, například o jeho rodině (na výstavě jsou obsáhlá portfólia jednotlivých příbuzných). Ale i takové intimní detaily, že Freud měl rád psy, a že když byl hodně starý, tak ho jeho dcera Anna (která pomohla celé museum vytvořit) pečlivě přikrývala dekou, aby mu nebyla zima.

Touto návštěvou jsem si splnila svůj sen, takže bych to za nic na světě nevyměnila!

INFO

ADRESA

Berggasse 19, 1090 Vídeň

DOPRAVA

U-BAHN: U2 Schottentor, U4 Roßauer Lande

TRAM: D Schlickgasse, 37, 38, 40, 41, 42 Schwarzspanierstraße

BUS: 40 A Berggasse

VSTUPNÉ
Dospělí 12,00 *
Senioři 11,00 *
Vienna Card / Club wien.at 8,50
Club Ö1 / KulturKontakt Rakousko 7,50
Žáci (18-27 let) 7,50
Žáci (12-18 let) 4,00
KONTAKT
Tel: +43-1- 319 1596-12
Fax: +43-1- 317 0279
Mail: veranstaltung@freud-museum.at
OTEVÍRACÍ DOBA
Denně : 9 – 17 hod.
Červenec až Září 9 – 17 hod.

FOTOGALERIE