Bubeneč – nejen Stromovka a velvyslanectví

V rámci festivalu otevřených budov v Praze – Open House 2017 – se mi podařilo navštívit několik architektonicky a historicky zajímavých objektů na Praze 6.

Skleněný palác – chráněná památka a činžák

Nejzajímavější byla bezpochyby návštěva tohoto funkcionalistického činžovního domu, který ve třicátých letech 20. století vyprojektoval architekt Richard F. Podzemný. Vedle plaveckého stadionu v Podolí je to nejproslulejší architektovo dílo a patří k nejkvalitnějším bytovým stavbám realizovaným před 2. světovou válkou. Během prohlídky průvodkyně poukazovala na to, jak byl v tehdy novém funkcionalistickém stylu kladen důraz na jednoduchost, funkčnost, světlo a prostor. Na svou dobu to byl velmi luxusní dům, kde si pronájem nemohl dovolit jen tak někdo (nájemné prý činilo okolo 1000 Kčs, což bylo přibližně dvakrát více než průměrný plat). Kromě samotných bytů obsahuje areál zvaného „skleňáku“ střešní sluneční lázně, tenisové kurty a dokonce protiletecký kryt. Přestože se ani jedna z vyjmenovaných vymožeností 30. let už nevyužívá a čeká na rekonstrukci, nám se alespoň dostalo možnosti si všechny části budovy prohlédnout.

Malá vila – Památník národního písemnictví a byt Ladislava Mňačka

Ve dvacátých letech minulého století byla Malá vila postavena jako obytný dům. Poté zde jistou dobu sídlilo zastupitelství Čínské lidové republiky, které má momentálně velvyslanectví jen o dům dál. Památník národního písemnictví získal budovu po rekonstrukci. Součástí přízemí, které bylo během Open House přístupné, je i pracovna nejpřekládanějšího slovenského spisovatele Ladislava Mňačka.

Lannova vila jako reprezentační budova Akademie věd

Když pokračujete Pelléovou ulicí dál kolem Malé vily (a čínského konzulátu, samozřejmě), dostanete se k neorenesanční vile Lanna. Tato budova vyniká nástěnnými malbami v hlavním salonu, které znázorňují výjevy z antické mytologie. Celkově je vnitřní výzdoba vily velmi bohatá. Na návrhu a výzdobě vily se podíleli především A. V. Barvitius a V. I. Ullmann (mj. tvůrce původní budovy nynějšího sídla předsednictva Akademie věd na Národní třídě). Z věže vily je navíc krásný výhled na Tróju.