Literární kuchařka: Prst z Ryb á la Jan Rich

Prst Ryb á la Jan Rich

Kus ryb 10x6cm
Chléb (pruh o 1 cm)
25ml vod z ros
sůl (pár zrn)

 

Žil kdys kdes chlap. Dá se říct též muž či kmán, jak kdo chce. Já ho zvu chlap.

Nu a on rád jed ten chlap. A jak. Jed co moh a kde moh. Zvlášť když měl hlad. Dům se chvěl tam, kde chlap jíst chtěl. Chlap měl hlad a na gauč mdle sed, za oknem prší, zřel. A ten hrom. A co teprv blesk. Noc jas vzplál. Nad vším zář. Chlap se vzmoh, vstal a v tom chlap vzdych: „ Ó vždyť špíž pln ryb jest“. A tak šel.

Chtíč a chuť. Leč špíz pln ryb ne a ne být. Jen tma. Za sklem mech. Med, džbán, chléb a prst „Že by z ryb?“ křik chlap, však hlad měl, tak sníst prst hned teď chtěl. „Nu což, snad z ryb“ řek si chlap a šel zpět. Hlad v něm, sil pln vyl, a jak. Kus sníst tam už sám moc si přál, když: „Zatr sakr“ živ chlap z plna řval „Sůl! kam jsem jí jen dal“. Džbán. Chlap kvap šel zpět tam kde špíž je.

Třesk skla.Vně, kop Dán do skla, chtěl tam asi krást, neb sklouz „Co to je?““  chlap klel. Mech se mlčky smál. Pán prch skrz špíž ven, nýbrž se bál. Utek přes stáj. Když vzhléd na mez, vřes tam rost a o píď dál zas květ. Vzhléd dál a tam hvozd, stál tam dub leč Dán už ne. Chlap sůl a chléb vzal a sklo pod gauč vmet. Chlap vzal hrnec. Hlad v něm hmát a v mžiku stál a na kus ryb zle mrk.

Oheň vzplál. 25ml vod ze skla chlap skápl a do hrnce vlil. A to už v hrnci sem a tam plul vlas. Či chlup? Chlup. Pes, jejž měl chlap, se čváchtl v hrnci. Za sklem prší. Chlap jek a klel, až psa chňap a bít ho chtěl. „Zmiz pse“ řve chlap. Pes na kus chvil stál, leč pán na něj na just řval: „No kam asi, vždyť víš. Ven.“ Pes se zvedl a šel pryč.

25ml vod ze skla chlap skáp a do hrnce vlil. Chlap škrt. Žár a hrnec. Chlap šmát, vzal nůž a říz. Chlap se říz. Proud krve ven tek. Chlap má čím dál tím míň sil, je bled, je sláb, je sám, má strach. Když v tom pad. Však má i hlad. „Vař dál“ hlas na něj řval. Chlap se vzpjal a už je zas fit. Kus ryb do hrnce ve varu dal. Rád by pil. Chlap na dvůr šel a rum si dal. Pak šel zpět. Šáh na gauč tam, kde měl gin a mlask. Už pil džin. Za 5min žár vyp. Kus ryb slup. Hlad byl fuč.

Ko Nec

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.