Kam se dosud nikdo nevydal

Před půl rokem tomu bylo 50 let od natočení prvního dílu kultovního seriálu Star Trek. Star Trek si během 50 let vybudoval mezinárodně dodnes nevídanou fanouškovskou základnu, která byla schopna mj. přejmenovat první raketoplán NASA na Enterprise. Jak se tvůrcům podařilo takovouto základnu vytvořit? V čem Star Trek spojuje lidi napříč národností, jazykem, lokalitou nebo kulturou?

Objevování tajemných nových světů a nových civilizací

Na první pohled Star Trek působí jako futuristický science fiction. Lidé (předobraz „utopické dokonalosti“) brázdí nadsvětelnou rychlostí vesmírným prostorem. Objevují podivuhodně vyhlížející mimozemšťany, odlišné tradice a zvyky. Navštěvují vynikající kuriozity mléčné dráhy. Pomáhají celým civilizacím s řešením morálních a etických problémů ze své pozice průzkumníků. Jednoduše řečeno, prostě dokonalý námět na seriál. Notabene ve chvíli, kdy celý svět sleduje první přistání člověka na měsíci a světu začíná dominovat barevná televize. Nekonečný vesmír, nové rasy, vzdálená budoucnost, bezdrátová technologie, pestrobarevné scény, blikající kontrolky, třpytící se kostýmy, exotické planety – zkrátka vše průkopnické. Stačilo jen sepnout tlačítko dálkového ovládání a mohli jste hltat nekonečný Star Trekový barevný vesmír.

Vesmír a jeho hranice

Co ale vesmír Star Treku dělá, že i po 50 letech, kdy všechny tyto historické vlivy polevily, se lidé kolem tohoto seriálu stále sdružují? Lidé tvoří komunity, pořádají akce, navzájem se podporují a společně se podílejí na až idealisticky naivních projektech. Mezi tyto projekty lze zařadit třeba vynesení popelu tvůrce Star Treku Gene Roddenberryho na ISS nebo tvorba desítek celovečerních fan-filmů a rozšiřujících seriálů podle knižní předlohy. Pracuje Star Trek s lidskou touhou po dobrodružství, svobodě v projevování a objevování neznámého? Je neznámo právě to, co spojuje lidi z různých společenských vrstev a nutí je si sednout k epizodám Star Treku? A nebo epizody Star Treku v jádru skrývají člověku známý a familiérní obsah?

Kam se dosud nikdo nevydal

V podstatě by Star Trek vesmír mohl fungovat jako příměr lidského charakteru. Lidé jsou ve Star Treku vylíčení jako zvídaví dobrodruzi se silnými etickými přednostmi. Klingoni zase bojechtiví válečníci s důrazem na čest (ale také velmi snadno zkorumpovatelní). Romulané jsou pro změnu lstiví a úseční, pomocí intrik se dostávají k moci (podobnost jmen Romulus a Rome není náhodná). Bajor dokonale připomíná polské schizma z rozdělení. Bajor je taky vysoce nábožensky orientovaná planeta. Zde by se dal také hledat příměr s Polskem. Je toho ale mnohem víc, co ve Star Trek vesmíru připomíná naši historii, naše problémy a náš každodenní život. Vydává se tedy Star Trek tam „kam se dosud nikdo nevydal“?

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.