Luskouni jsou v nebezpečí, hrozí jim vyhynutí.

Luskouni v nebezpečí

Kdo jsou Luskouni?

Jsou to malí savci, co se živí hmyzem. Žijí ve střední a jižní Africe a v jižní Asii. Luskouni bydlí v lesích a jejich úkryty byste našli na stromech i na zemi. Jejich největší zvláštností je, že jsou to jediní savci se šupinami. Tento „krunýř“ má podobné složení, jako naše nehty, je ovšem velmi tvrdý, proti člověku jim však nepomůže. Když Luskouna někdo napadne, schoulí se do klubíčka a čeká. Proto ho lidé mohou snadno sebrat. Jsou také velmi citliví na změny v jeho životním prostředí.

Co jim osud nachystal.

Luskouni, i když jsou to krásní tvorové, nejsou velmi známí. Pokud byste totiž chtěli vidět luskouna  v ZOO, tak na to klidně zapomeňte. Luskouni mají, mimo jiné, velmi silné drápy, které se provrtají i betonem, proto mohou lehce utéct.
Největší zhoubou luskouna je (překvapivě) člověk. O luskounech se totiž vytvořila pověra o tom jak jsou obranyschopní a že jejich maso má léčivé účinky.

Luskouna, prosím!

Luskouni jsou nejpašovanější zvířata na světě. Celníci z celého světa je nacházejí svázané v krabicích, když právě překonali cestu letadlem. Ne každý Luskoun to však přežije.
Luskouní maso má pomáhat od bolestí a údajně je to i protijed. Spousta lidí této pověře věří a to pomohlo luskounům, dostat se do kategorie kriticky ohrožených zvířat.

Je tohle konec luskounů?

Konec luskounů to není, ale jestli se situace bude dál takto vyvíjet, je možné, že se z toho konec luskounů stane. Jinými slovy se to s luskouny rozjelo tak, že ani oficiální prohlášení čínských lékařů o tom, že luskouní maso nemá žádné léčivé účinky, tomu nepomůže.
Myslím, že je to vše, co budete potřebovat vědět o situaci luskounů ve světě. A doufám, že tyto informace přispějí k záchraně života těchto zajímavých tvorů na světě.

Luskouni v přepravce.
Záchrana luskounů.
Luskoun v ZOO.