RETROSPEKTIVA: Nicola Sturgeon po roce

Na začátku dubna minulého roku jsme vám nabídli rozhovor se Skotskou premiérkou, Nicolou Sturgeon, o skotské nezávislosti. Jak to vypadá po roce, během kterého byl zvolen americkým prezidentem Donald Trump a Británie hlasovala pro vystoupení z Evropské Unie?

Od začátku dubna minulého roku se toho přihodilo opravdu mnoho. Hlavní faktor, který by mohl ovlivnit vůli Skotů, která je podle Nicoly Sturgeon rozhodující k vystoupení Skotska ze Spojeného království, bylo referendum o vystoupení Velké Británie a Severního Irska z Evropské Unie, ve kterém 67% Skotů hlasovalo pro setrvání v EU. Skotská premiérka na základě tohoto faktu argumentuje, že vystoupení Skotska z EU se Spojeným královstvím by bylo extrémně nedemokratické.

‚Spíše dříve než později‘

Nicola Sturgeon ve svém rozhovoru pro Jew’s News řekla, že správný čas pro další referendum o vystoupení přijde až si bude většina Skotů takovéto referendum přát, což předpokládá, že bude spíše dříve než později. Zda si momentálně většina Skotů myslí že je správný čas pro další referendum je diskutabilní, ale hlasování o Brexitu podnět pro referendum poskytlo. V Británii je také populární názor, že pokud Spojené království z EU vystoupí, se Skotskem to nebude.

Poslechněte si rozhovor s první ministryní zde

Referendum

Dalo by se tedy říci, že argument pro další referendum je tedy pádný – okolnosti, za kterých Skotové v roce 2014 volili se vystoupením z EU značně změnily. Mnoho významných osobností argumentuje, že tímto způsobem, tedy opakováním referend, by se mohlo mnoho představitelů skotského parlamentu ocitnout pod obviněním z opakování referenda do té doby, kdy se názor Skotů změní. Argumentace proti takovýmto spekulacím se zakládá na faktu, že mnoho Skotů volilo pro setrvání v království právě kvůli setrvání v EU, do které by se samostatné Skotsko nemuselo dostat, a referendum o vystoupení z EU by mohlo názor mnoha Skotů změnit.

A výsledek referenda?

Otázkou však je, jak by takové referendum dopadlo. Jak již zmíněno, mnoho Skotů volilo pro servání ve Spojeném království právě kvůli členství v Evropské Unii. Názor Skotů, kteří volili na základě setrvání v EU, by tedy byl, alespoň ve většině případů, změněn. Samozřejmě, mnoho Skotů volilo pro vystoupení z království právě kvůli vystoupení z Evropské Unie, a tito Skotové by tedy pravděpodobně volili pro setrvání v království – právě kvůli vystoupení z EU. Ale na základě počtů hlasů pro vystoupení z EU se dá usuzovat, že Skotů kteří si přejí vystoupení z Unie je méně než Skotů kteří věří v sjednocenou Evropu (Fenomén který historicky zabraňuje světovým, evropským a všem možným jiným válkám, které mají na svědomí smrt statisíců Evropanů.)

Nový unionjack?

Dalším faktorem může být zvolení Donalda Trumpa jako prezidenta USA. Většina liberálně smýšlejících Skotů velmi radikálního oficiálně pravicového Donalda Trumpa nepodporuje. Toto samo sice nemusí nic znamenat, ale pobouření mezi Skoty vzbudila schůzka britské premiérky, Theresy Mayové, s nově inaugurovaným prezidentem Donaldem Trumpem.

Premiérka byla pod tlakem britských politiků a významných osob, aby Trumpovi dala najevo že Británie nehodlá tolerovat jeho koketování s takzvaným ‚Waterboardingem‘, což je způsob mučení, při kterém zažívá mučený nesnesitelný pocit topení se. Trump v rozhovoru pro ABC News prohlásil, že Waterboaring ‚rozhodně funguje‘ a že ponechá možnost aplikace této metody na jeho poradcích. Na obvinění z toho, že by aplikací této metody získávání informací Spojené státy porušovaly Všeobecnou Deklaraci Lidských Práv prezident nijak nereagoval. Premiérka Trumpa nijak neodsoudila, a na médiích se objevily snímky toho jak prezident provádí britskou premiérku po Bílém Domě, a na Waterboarding prý řeč nepřišla.

Dá se tedy říci, že pokud by došlo k dalšímu referendu o vystoupení ze Spojeného království, výsledek by byl pravděpodobně mnohem těsnější, ať už kvůli referendu o vystoupení z EU, nebo kvůli zvolení Donalda Trumpa jako prezidenta Spojených států. V referendu v roce 2014 hlasovalo pro setrvání 55% voličů, pro vystoupení 45% voličů.

Složení skotského parlamentu

Od rozhovoru se skotskou premiérkou proběhlo hlasování o složení skotského parlamentu. V něm znovu dominovala Skotská Nacionalistická Strana (SNP), i když už nezískala většinu – k většině chybělo SNP 3,6% hlasů. Výrazný propad však zaznamenali skotští labouristé, kteří zaznamenali propad o skoro 10% (BBC). Nicola Sturgeon si tak zajistila mandát na další čtyři roky. Je však otázka, zda však v roce 2021 bude stále premiérkou země, která je součástí EU a Spojeného království.