Ohlédnutí za výstavou Jaroslava Horejce

Ohlédnutí za výstavou Jaroslava Horejce

Sochař Jaroslav Horejc, který se narodil roku 1886 v Praze, byl jednou z nejvýznamnějších osobností českého výtvarného umění. Nejen proto proběhla v Domě U Kamenného zvonu od konce září 2016 do ledna 2017 souborná přehlídka jeho celoživotního díla.

Očekávání

Tato velmi očekávaná výstava byla téměř po čtyřiceti letech uspořádána Galerií hlavního města Prahy. Mohli jsme na ní vidět plastiky s tématem ženy, postav z antické mytologie (Orfeus, Pallas Athéna), biblických hrdinů (Samson), ročních období, historických událostí a další díla.

O autorovi

Horejc vystudoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, tam později rovněž učil. Byl členem sdružení tvůrců českého užitého umění – Artěl, spolu s dalšími vlivnými umělci: Vratislav Hugo Brunner, Jaroslav Benda, Marie Hoppe-Teinitzerová aj. Proto se Horejc věnoval také návrhům uměleckořemeslých předmětů: keramice, sklu, šperkům a hračkám. Pro československý pavilon mezinárodní výstavy v Paříži navrhl s architektem Pavlem Janákem lustry a skleněnou fontánu. – Jaroslav Horejc zemřel v požehnaném věku 96 let – 3. ledna 1983.

Císařův pekař a Pekařův císař

Někteří z návštěvníků výstavy znají tohoto autora díky jeho význačným (nejen kubistickým) vázám, někteří dokonce kvůli jeho návrhům Golema pro film Císařův pekař a Pekařův císař, ovšem až nyní ho vnímáme i jako nepominutelného tvůrce plastik ve stylu art deco.

Osobitý styl

Důležité na Horejcově tvorbě bylo to, že se snažil styly, které „využíval“ (secese, kubismus, art deco) pojmout vlastním způsobem. Jeho osobitý styl se vyznačoval mimo jiné tím, že do svého díla použil něco z dávných uměleckých výrazů, témat a dokázal to zkombinovat se „současným“ uměním.

Tvorba

Tato výstava mně přesvědčila o tom, že umění nemusí být jen dynamické (jako například baroko), klasicizující, úchvatné či originální, může být také „horejcovské“, což znamená všechno „najednou“…