CYKLUS: Napoleonovy lásky – Joséphine Beauharnaisová 1.část

Joséphine Beauharnais

Tou pravou a osudovou ženou pro Napoleona, která si celoživotně získala jeho srdce, byla Joséphine Beauharnaisová. Byla to první a jediná žena, kterou kdy miloval.

Dětství

Marie Josephe (jak se jmenovala původně) se narodila 23. června 1763 na francouzském ostrově Martinik  do rodiny Tascherů de La Pagerie. Vyrůstala na statku u třtinových polí a na jejím chování to bylo docela znát. Jejím pohybům chyběla ladnost a slovům chyběla vznešenost. Navzdory tomu byla velmi krásná, příjemná a hodná. Byla tady však malá nepříjemnost, díky které by se stresovala každá dívka. Černé a dosti zkažené zuby, které byly zapříčiněny konzumací martinické, cukrem přesycené stravy v jejím dětství.

První manžel

Teprve v patnácti letech byla doporučena starému Vikomtovi de Beauharnais jako nevěsta pro jeho syna, který žil v Paříži. Byl jím Alexandre Beauharnais, který si musel najít nevěstu mimo Francii, protože měl v Paříži tak špatnou pověst, že by si ho žádná dívka z Paříže a okolí nevzala. Napsal rodičům mladé Josephine dopis:

„Pošlete nám kteroukoliv z vašich dcer o které si myslíte, že by se ke mě nejvíc hodila.“

a rovnou přiložil svatební oznámení, kde chybělo doplnit jen jméno nevěsty. Se zářícím úsměvem na tváři zamávala mladá Marie Josephe z lodi své rodině a přátelům a vydala se do svého vysněného světa…do Paříže. Zde se v 13.prosince 1779 provdala za francouzského důstojníka, Vikonta Alexandra de Beauharnais. Nemohla tušit, že následující léta s ním budou nejhorší v jejím životě. Krátce po svatbě, když nevěsta ztratila svou nevinnost a nezkušenost, oznámil, že ho ani v nejmenším nezajímá a opustil nejen společné lože, ale i společnou domácnost. Zoufalá Josephine, která čekala své první děťátko, zůstala úplně sama ve velikém domě. (Manžel jí totiž zakazoval přijímat návštěvy). V září porodila syna. K tomu se novopečený tatínek přiznal, ale když otěhotněla znovu, obviňoval ji z nevěry.

„Co si mám myslet o tom druhém dítěti? Jsem nucen se k němu přiznat, ale přísahám B“hu, že v jeho žilách koluje krev jiného muže.“

Tenkrát bylo přímo nemožné, aby se mohla Josephine seznámit s nějakým mužem, protože ji manžel v jednom kuse dával hlídat. Rozhodla se požádat o pomoc svého tchána (,který k ní byl vždy milý) a manželův dopis mu ukázala. Ten odvezl ji spolu s jejími dvěma dětmi (Eugénem a Hortensií) do kláštera Pentemont (kde žily opuštěné urozené ženy), kde se měla mladá dáma nejdříve trochu vzpamatovat. V tomto příjemném prostředí se naučila jemná pravidla chování. Vstřebala šarm. Ve krátké době zvládla i veškerá pravidla koketerie, lehkého flirtu a nevázané konverzace. Takto poučená byla schopná vést úspěšný život. 4.března 1785 se za podpory svého tchána s manželem rozvedla. Manžel jí musel jako viník rozvodu vyplatit ročně pět tisíc liber a za každé dítě ještě tisíc.

Po rozvodu se rozhodla navštívit svou vlast, což si její přátelé nedokázali nějak vysvětlit. (Z poznámek dcery Hortense vyplývá, že tam její matka porodila dítě. Jeho jméno se však nikde neobjevuje. Je možné, že zemřelo). Z Karibiku se ale zase vrátila a netušíc co jí tam čeká, přijela do Paříže. Zde probíhala francouzská revoluce a její manžel byl zatčen a obvinili ho z dvojí hry. Nikoho nezajímalo, že se s ním dala rozvést a že s jeho pochybnými akcemi nesouhlasí. 22.dubna 1794 ji zatkli a odvedli do předpeklí smrti…do kláštera Carmes. Nikdo z těch, kdo se sem dostali, neměl šanci uniknout krvavému teroru, který v Paříži zavedl šílený Robespierre. Alexandre de Beauharnais byl na jeho příkaz sťat gilotinou.

Salon Madame Tallienové a seznámení s Napoleonem

28. července 1794 byl Robespierre zavražděn a všichni vězni propuštěny a lidé jako Josephine a její přítelkyně Thérése si nyní užívaly život plnými doušky. I když obě střídaly milence častěji než povlečení na posteli, měly jednoho stálého a společného. Vlivného Paula Barrase. Bylo známo, že hlavně Thérése má na něj velký vliv a že jeho prostřednictvím pomáhá potřebným. Také Napoleon zavítal do jejího salénu a zde se seznámil s Josephine. Vzhledem k jeho povaze a zásadám bychom předpokládali, že ho na ní bude všechno odpuzovat, ale Napoleon se do ní zbláznil jako malý kluk a poprvé v životě se zamiloval. Později na Sv. Heleně napsal:

“ Paní Beauharnais byla první, která mi dodala ve společnosti trochu odvahy. Jednoho dne, když jsem seděl vedle ní u stolu, řekla něco lichotivého o mých vojenských schopnostech. Tato chvála mě opojila. Mluvil jsem už jenom s ní. Byl jsem vášnivě zamilovaný a naše společnost to věděla dávno předtím, než jsem se vůbec odvážil jí o tom říct jediné slovo.“

Nemusel o tom dlouho přemýšlet: Joséphine byla ženou, již hledal, kterou chtěl odvést k oltáři tak rychle, jak jen to půjde.

Joséphine byla pravděpodobně hodně překvapená, když dostala od o šest let mladšího generála spontánní nabídku k sňatku. Po určitém váhání se rozhodla jeho nabídku přijmout. Jako svatební dar dostal Napoleon od Barrase, velení francouzských vojsk v Itálii. Zanedlouho potom (8. březen 1796) se vzali. Na líbanky měli novomanželé jen třicet šest hodin, pak musel Napoleon odjet do severní Itálie.

Každým dnem jí z dálky chodily dopisy a ona se asi jen smála jeho vyznáním a přísahám. Sama do něj zamilována nebyla. Alespoň v tu dobu…