Časosběrná fotogalerie – Magistrála

Rozdíl v čase

Zajímalo vás někdy jak vypadala místa po kterých každý den kráčíte před několika lety? Zamysleli jste se někdy nad tím, jak se genius loci daných míst změnilo? V následující sérii fotogalerií se můžete podívat jak se ulice, parky, domy nebo dokonce i celé bloky domů měnily. Jak se měnila tvář jednotlivých čtvrtí.

Další články

28. 1. 2017 Časosběrná fotogalerie – Nové Město

30. 1. 2017 Časosběrná fotogalerie – Žižkov

2. 1. 2017 Časosběrná fotogalerie – okolí Wilsonovy ulice

Výprava s komplikacemi

Pamětníci mohou zavzpomínat i na rozsáhlou tramvajovou síť, která je ústředním motivem většiny našich starých fotografií. Pamětníci též mohou znova spatřit místa, které už dávno ohlodal zub času. Kudy vedla naše trasa? Jakými místy jsme se probelhali mezi svodidly a zběsile troubícími auty? A kde to do nás málem napálili?

Zápisy

První zápis: 27/1

Komunikace s Kuthanem byla úspěšná, sraz byl určen na Můstku ve vestibulu metra A v 10:30 s půl hodinovou rezervou.

Druhý zápis 28/1

10:00: První komplikace. České dráhy zapomněly lopatku na uhlí a Kuthanův vlak, který měl dorazit v 10:30, má zpoždění 20 minut. K tomu se mi spálil toust. Zvyšuji zpoždění na 5 minut.

10:10: Druhá komplikace. Kuthanův počítač nemá port pro SD cartu, proto beru svého vyspělého Maca. Zpoždění zvyšuji na 15 minut.

10:11: Můj vyspělý Mac má z nějaké důvodu vybitou baterii. Obviňuji Trumpa a píšu Kuthanovi, že to je marný, a vydávám se na cestu.

10:15: Vracím se pro svůj foťák, který jsem z neznámého důvodu zapomenul doma.

10:30: První bod naší trasy zdolán: McDonalds na Příkopech. Kuthan píše, že je v Uhříněvsi, ať to je kde to je.

10:40: Kuthan mi barvitě popsal, že mu ujelo metro.

10:41: Kuthan píše, že jde pěšky. Já jdu vyhledat nejlevnější hotel v okolí na +- týden se snídaní.

10:50: Jdu se podívat do Hamleys. Hned, co vstoupím, narazí do mě 5ti leté dítě, čímž mě odstrčí do obrovského dvoumetrového medvěda. Situace se značně komplikuje, když se strhne hádka mezi manažerem a matkou onoho spratka (do které jsem by nějakou náhodou zatáhnut i já). Hádají se o tom, že paní, které patří dítě, by si ho měla víc hlídat a o tom, jak já bych si měl víc dávat pozor kam chodím. Mezitím se úspěšně vracím zpátky do McDonaldu. Nezpozorovaný.

11:05: Kuthan doráží s 5 minutovým zpožděním (a s plně využitou třicetiminutovou rezervou).

11:20: Po vyfocení prvních 6 fotek jsme si šli za odměnu koupit trochu horkého osvěžováku do bistra na Masarykově nádraží. Většina obsluhovaných lačně hledělo na Kuthanův notebook a můj fotoaparát. Neznásilněni a neokradeni jsme se vydali dál. Po dopití Kofoly jsme vyrazili do naší druhé destinace: Žižkov. Sakra.

11:30: Když jsme vystoupili z autobusu číslo 207, první co jsme udělali bylo to, že jsme si sundali všechny placky s Jew’s News, abychom na sebe nevrhali nepotřebnou nevítanou pozornost od zdejších žižkováků.

11:40: První fotka uprostřed silnice. Nikomu se nic nestalo. Zima je, že by se dala obléhat Moskva.

11:50: Došli jsme na problematickou Bulharovu křižovatku. Oba jsme si předali adresu a kontakt domů. Slíbili jsme tomu druhému, že kdyby někdo z nás byl potenciálně sražen bílým bavorákem, ten druhý sepíše žalozpěv našim matkám.

12:00: Potkal jsme buddhistickou sektu, která mi za „dobrovolný“ příspěvek dvacetikorun korun řekla, že pokud mě baví fotografovaní, tak to je jistě spojené s čakrou mého předešlého těla a reinkarnaci. K tomu jsem dostal velmi dobrou knihu o reinkarnaci, s které jsem mohl Kuthanovi přednášet do té doby dokud mi ji u KFC nevyhodil do kanálu.

12:20: Zmražení jsme vstoupili do budovy hlavního nádraží, kde jsme nabrali síly v tamním Burger Kingu. Později, co jsme se dostatečně nasytili a připravili k opuštění vyhřátého prostoru, jsme se zvedli a opustili Burger King. Vyrazili jsme a Kuthan u východu zvolal „Za těmito dveřmi nás čeká krutá realita“ natož jako na zavolání vyšli dva po zuby ozbrojení policisté.

Zbytek zápisků byl tak nudný, že mi je Kuthan vytrhal z bloku a zapálil. Aspoň bylo teplo.

Vrchlického sady

Wilsonova třída (u hl.n.)

Muzeum

Mezibranská