Ruská televize

Ruská propaganda

Není žádnou novinkou, že dnes žijeme v post faktické době. Perlou našeho národa a takovým učebnicovým příkladem je například Jiří Ovčáček, který tráví veškerý čas hledáním neexistujícího článku, vymýšlením bizarních vysvětlení, za jakého počasí, okolností a proč kancelář prezidenta přijela pozdě na státní pohřeb Kováče do Bratislavy a jiné, nebo třeba kauzou (ne)ocenění pana Jiřího Bradyho.

Ovčáček

Zatím co, všichni vehementně sledujeme jeho twitter a očekáváme, kdy padne další perla podpory nově zvoleného prezidenta Trumpa, či snad cara Putina, zjišťujeme, že v dnešní době už fakta a pravda nemají žádnou hodnotu.

Odlišný kraj, jiné mravy

Mezitím co u nás máme (zatím) svobodu slova, a naší starou dobrou ČT 24, Rusko prožívá mnohem horší cenzuru. Byla jsem na tento fakt upozorněna, když jsem v den Amerických voleb, poklidně obědvala u své babičky, která měla tradičně zapnutou ruskou televizi. Mimo to, že v Rusku je málo politických televizních pořadů, a je jich ještě méně nebo žádná, kteří dodávají ruským občanům nefiltrovaná fakta ze zahraničí.

Smysl pro detail

Sledovala jsem tedy dlouhou debatu v televizním studiu, ve kterém promítali na zdi obrovskou, samozřejmě photoshopem upravenou fotografii Donalda Trumpa a dlouze diskutovali o tom, jak skvělá bude jeho spolupráce s Putinem. Tyto debaty nejsou pro mě žádnou novinkou, to, co mě ale malinko zarazilo, byli spíše fakta, které toto studio promítalo. Ještě před hodinou jsem kontrolovala výsledky voleb, tedy jsem si otevřela prohlížeč abych znovu tyto čísla zkontrolovala. Clintonová 232, Trump 306. Ruská televize mi ale tvrdí něco absolutně jiného. Clintonová 200, Trump 338. Upřímně toto zjištění nebylo žádným překvapením, všichni víme, komu Rusko posílalo své sympatie. Spíše jsem byla upozorněna na styl, kterým Rusko zabavuje své občany od pravdivých faktů.

Program

Ať už jsou tyto TV show zábavné nebo zbytečné, nejspíše plní svůj účel, držet distanc ruských občanů od zahraničního dění. Zde máte několik typů i s odkazem. Prožijte jeden den v Rusku.

  1. Filmy pro pamětníky; není lepší způsob, jak zabavit osmdesátníka než pouštět filmy z jeho mládí, a poukazovat na to, jak dobrý byl život za SSSR.
  2. Šokující životní příběh celebrit 60plus – samozřejmě v propracovaném studiu s mazanou intervierkou 45plus, s čajem a dopalnými dotazy společně odkrývají tajemný život.
  3. TV show pojďme se vzít, 3 ženy 1 muž; 3 muži 1 žena, kdo z koho.
  4. Cokoliv, kde se vaří jídla 24/7.
  5. Kvalitní cestopisy
  6. Pořady o zdravém jídle, kde se řeší kvalita kaviáru-nebo- jak poznat pravou čokoládu ( falešná vyplave na hladinu, pokud jí dáte do sklenice mléka)-nebo- chození po obchodech hledání špatné nebo dobré stravy.
  7. Pořady o zdraví, studio, kde návštěvníci řeší, co znamená jejich bolest v koleni, nebo na žebrech.
  8. Tzv „módní proměny“, přestavby bytu –( ruská verze „Jak se staví sen“.

Samozřejmě, i když jsou tyto pořady národní zlato a (možná) Vám opět připadám ofenzivní, něco se musí Rusku nechat- a to je tzv. „gopnická kultura.“ Takže si přátele jděte poslechnout nahlas hardbass, a nezapomeňte na sebe Váš oblíbený adidas tracksuit.