Minimalismus jako životní styl

Minimalismus jako životní styl

Minimalismus se proslavil v 60. letech minulého století jakožto umělecký směr, který upřednostňoval význam použitého materiálu a samotné dílo před jakýmkoliv emocionálním obsahem. Umělci vytvářeli elegantní, geometrická díla a cíleně se vyhýbali konvenčnímu estetickému dojmu. Vytvářeli jednoduchost. Z tohoto výtvarného směru se vyvinul i nový životní styl. Jeho základem je zbavit se věcí, které nějakým způsobem ruší člověka od žití naplno.

Někteří lidé odsuzují minimalismus jako bláznivý nápad na základě obecných představ jako: abyste se stali minimalistou, musíte vlastnit méně než 100 věcí, nesmíte vlastnit auto, dům či televizi, nesmíte si budovat kariéru, musíte žít na exotických místech s těžko vyslovitelnými názvy, musíte začít psát blog, nesmíte mít děti a musíte být běloch z vyšších vrstev.

Tak to – samozřejmě – není. Může to být způsob osvobození se od stresu, deprese a zabřednutí do konzumní kultury, na které dnes společnost stojí. Neznamená to, že by vlastnit hmotný majetek bylo ve své podstatě špatné. Problémem je přikládání
významu našim věcem, což může mít za následek to, že obětujeme svůj čas a peníze tomu, abychom vlastnili víc a víc věcí. Konzumní život nás ale nemůže ze své podstaty naplnit – vždy budeme chtít víc. Podstatou minimalismu je zbavit se právě věcí, které nás ruší od skutečného naplnění našeho života a věnovat ušetřený čas a peníze na zájmy, cestování, rodinu, vzdělávání se…

Příklad tzv. „tiny house“: KODA, malý, přestěhovatelný domek

Jestli chcete vlastnit méně materiálních věcí či cestovat kolem světa, minimalismus je cesta, která vám může pomoct. Jsou různé „úrovně“ minimalistů – od těch, co skutečně vlastní okolo 60 předmětů a přes celý rok cestují, přes ty, kteří žijí v takzvaných „tiny houses“, až po lidi, kteří si udržují „normální“ život, vlastní auto i dům a mají rodinu, jen se rozhodli soustředit se v životě na to podstatné a zbavili se přebytečných věcí. Takže, co je vlastně minimalismus? Ve zkratce je to způsob jak se zbavit v životě přebytků ve prospěch zaměření se na to, co je důležité – tak můžete najít štěstí, naplnění a svobodu.

Minimalismus může lidem pomoct…

  • zbavit se nespokojenosti
  • smysluplně využívat čas
  • žít přítomností
  • pronásledovat vášně a záliby
  • zažít opravdovou svobodu
  • vytvořit více, spotřebovat méně
  • zaměřit se na zdraví
  • rozvíjet se
  • zbavit se přebytečných věcí
  • najít účel života
Žádné rušivé elementy, jen to, co potřebujete.

Možná tenhle seznam zní jako pohádka, ale jen si to představte…

Věcí, na které si minimalisté stěžují, není moc. Příkladem jsou chybějící náhradní kabely od počítače, kterých se majitel zbavil a po nějaké době, když je potřeboval, musel shánět nové za vyšší cenu. Problémem také může být, když zbytek rodiny nemá chuť se přidat, minimalismus se potom stává obtíží pro ostatní a nejde „praktikovat“ na 100%.

Japonsko – Země vycházejícího slunce… a minimalismu

Minimalismus je velmi rozšířený v Japonsku, kde jsou tyto ideály a nápady přirozenou součástí kultury. Marie Kondo, autorka čtyř knih o organizování věcí a uklízení, se prosazuje po celém světě. Navíc je zde výrazný vliv Zen buddhismu, kde je podstatou meditace a touha po jednoduchosti. Je to také způsobeno praktickou stránkou minimalismu – méně vlastnit znamená méně riskovat, že o cenné předměty přijdete, například během zemětřesení, která jsou v Japonsku častá. Skoro polovina zranění během zemětřesení je způsobena padajícími předměty. Minimalismus zde zachází do extrémů, třeba spaním na matracích, které jsou ráno uklizeny do skříně, čímž se vytvoří nový prostor.


Více:

Pokud Vás toto téma zaujalo a chcete si o něm zjistit víc, doporučuji navštívit tyto stránky a blogy:

V češtině: http://zijememinimalismem.cz/minimalismus-co-to-je-prosim-te/

V angličtině: http://crushtheblog.com/minimalist-lifestyle/

http://www.theminimalists.com/minimalism/

či zhlédnout následující dokument: https://minimalismfilm.com/