Maminka? Stereotyp.

Maminka

Podle básničky Jiřího Žáčka jsou holky na světě, aby z nich byly maminky. Tato básnička v čítance pro děti pobouřila feministky a další bojovníky za práva žen.

Poprvé si této básničky všiml Vít Klusák a na svém Facebooku zveřejnil:

Po jeho komentáři se zvedla vlna výčitek vůči Jiřímu Žáčkovi, Vítu Klusákovi a feministkám. Proti básni se ohradila například novinářka Petra Neomillnerová.

To, že báseň není zcela genderově neutrální, přiznává i ministerstvo školství. „Text sám o sobě není zcela genderově neutrální, při výuce ale záleží hlavně na výkladu a na tom, v jakém kontextu je uveřejněn a jaký je záměr autora. Při výkladu by tak měl učitel žákům vysvětlit záměr autora a další souvislosti, kromě jiného také souvislost s genderovou korektností.“

Dle mého názoru má Lukáš Novosad naprostou pravdu. Nemyslím si, že Jiří Žáček chtěl říci, že jediný důvod, jsou holky na světě je, aby byly maminkami. Všichni jenom hledí na ty dva řádky, kde je to napsáno, ale přehlížejí, že je v nich zachycena jedna z rolí ženy. Vždyť tam píše, že mamince se svěří úplně se vším a že vás obejme když to potřebujete. To, že touto básničkou vsugerovává dětem genderové stereotypy, je přehnané.