Prostějovské barbarství aneb ,,židozednářství“?

Hledání ztracených náhrobků

Prostějov bylo město s početnou židovskou komunitou, ale po druhé světové válce si lidé náhrobky rozebírali a dělali z nich zítky, cestičky nebo základy domů. V červenci 2015 zde byli nalezeny úlomky židovských náhrobků bývalého hřbitova. Lidé začali pátrat po dalších náhrobcích a bylo jich nalezeno několik desítek v Prostějově i okolí.

Výsledek obrázku pro prostějov náhrobky

Boj o zřízení památníku

Židovská komunita v ČR se snažila, aby zde byl zřízen důstojný památník. Zvláště v případě, když na tomto místě leží také pohřebiště slavného filosofa Edmunda Husserla.

Tuto snahu však Primátorka Prostějova Alena Rašková komentovala slovy: „Nedovedu si představit děti chodící do školy hřbitovem.“

Jsou k dispozici dokumenty a například anonymní dopis, který koluje po Prostějově a naváží se do jedné veřejně známé osoby. Operuje s „židozednáři“, „židovsko-sionistickým spiknutím“ či „americkými žiďáky“.

Židozednářské síly nad Prostějovem

„Židozednářské klany ovládají dění ve světě! Lidé bděte“ svěřil se na webu se svými obavami například jistý Jaroslav Kratochvíl. Další písemnosti hovoří o „drzé židovské obci“, „židovské lobby“, „prožidovské kampani“ a apelují na „přesvědčení řádných křesťanů“.

Zbyněk Tarant ze Západočeské university zabývající se antisemitismem reagoval, podle mě velmi objektivně, takto:

„Spor v Prostějově je o podobu nějakého prostoru, kdy na jedné straně je židovská obec, a na druhé straně občané, kteří se obávají, jak bude prostor využíván. Co mě v tomto případě šokuje, je to, že se i v médiích generalizuje a že najednou se objevují američtí Židé, kteří chtějí diktovat. Takovou štvavou rétoriku v českém mainstreamovém prostředí osobně nepamatuji. Nejde o hřbitov, ale o to, že je židovský. Pokud to tak je, dá se mluvit o antisemitismu.“

– Zbyněk Tarant

Zásah z nejvyšších míst

Výsledek obrázku pro Vizualizace možné budoucí pietní podoby bývalého židovského hřbitova v Prostějově. Prostor by orámoval živý plot a doplnila další zeleň společně se zídkou s nalezenými náhrobními kameny. Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/zidovsky-hrbitov-prostejov-rehabilitace-protesty-petice-pnc-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170113_2298698_olomouc-zpravy_stk
Vizualizace možné budoucí pietní podoby bývalého židovského hřbitova v Prostějově. Prostor by orámoval živý plot a doplnila další zeleň společně se zídkou s nalezenými náhrobními kameny.

Až do takových extrému kauza zašla. Proto ke konci dubna 2016 přišel dopis z kanceláře prezidenta republiky na Prostějovskou radnici jednající o rehabilitaci prostranství starého židovského hřbitova.
Po tomto dopisu začala primátorka Prostějova spolupracovat s Židovskou obcí.

V červenci navštívili Prostějov Rabíni z USA, Velké Británie Rakouska a Izraele.

Následně byla také sepsána petice ,,Za zachování stávajícího stavu parku a jeho okolí před RG a ZŠ města Prostějova na ulici Studentská v plném rozsahu a beze změn.“ Tuto petici podepsalo přes 3000 lidí.

V listopadu byl tedy bývalý židovský hřbitov prohlášen za kulturní památku.