Performer Pavlenskij byl vyhnán z Ruska

​Pjotr Pavlenskij čelí obviněním z sexuálního napadení

Ruský performer Pjotr Pavlenskij je známý především pro svoji nedávnou performance na rudém náměstí. Na veřejnosti si totiž přibil varlata k zemi.

Pjotr Pavlenskij s jeho partnerkou čelí obvinění ze sexuálního zneužití, které proti nim vznesla herečka, s níž se oba dva údajně vyspali. Oba toto obvinění považují za pomluvu s jednoznačným účelem zdiskreditovat Pjotrovo vystupování na veřejnosti. I přesto jim ale v Rusku za tento čin hrozí až deset let vězení.

„Protistátní umění“

Kromě protestu na Rudém náměstí v roce 2013, kde si Pavlenskij přibil varlata k dlažbě, aby tak upozornil na laxnost ruského národa vůči tomu, k čemu se v jeho zemi znovu schyluje, provedl i mnoho dalších akcí.

V listopadu 2015 podpálil vrata budovy FSB (ruská tajná policie) v Moskvě. Protestoval totiž proti věznění ukrajinských občanů v Rusku. Za tento čin mu byla nadělena pokuta v přepočtu okolo 430 tisíc korun.

Propadli jste veřejným míněním? Zhřešili jste.

Tento, pro mnohé časem otřelý manýr, dále přirovnali k veřejnému odsuzování. K odsouzení člověka za čin, bez předvedení žádných pádných důkazů. Odsuzování jen na základě zdařile účelně vytvořené a rozšiřované lživé zprávy. Tento postup cílené diskreditace osob, jež má za následek rozsáhlé věznění lidí, není v Rusku nijak nový. Naopak je v ruské společnosti hluboce zakořeněn.

„Neřekl bych, že jsem hrozbou, spíš velká nepříjemnost, protože jsou vydávány velké peníze a zdroje na propagandu… a pak já provedu nějakou akci, která je úderem pro propagandistickou mašinérii“

– Pjotr Pavlenskij (reuters)

Cena Václava Havla

Pavlenskij byl i krátce držitel ceny Václava Havla, kterou mu ale Newyorská nadace HRF (Human Rights Foundation) odebrala poté, co zjistila, že peněžní odměnu (v hodnotě milionu korun) chce věnovat na obhajování ruské skupinky, která napadá, někdy i brutálně, policisty. Byla mu ale odebrána právem? Nebo odebrání ceny vyvěrá z americké idylické představy kladného hrdiny, do které Pavlenskij explicitně nezapadá?

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.