ONLINE: Obarvěte si svoje černobíle fotografie

Můžete si to vyzkoušet

Kolorování starých černobílých fotografií znovu pokročilo o krok dopředu. Zatímco teprve do nedávna jsme si mohli nechat obarvit staré černobílé fotografie velmi draho a složitě, nyní vše můžete zařídit z pohodlí domova a kliknutím na jedno tlačítko.

Lepší než ostatní

S nejnovějším výdobytkem na poli kolorování fotografií přišli studenti a profesoři z japonské univerzity. Podařilo se jim totiž „vycvičit“ speciální neuronovou síť, která je schopná během několika sekund vytvořit z černobílé fotografie, obrázek s kaleidoskopem barev. V čem je tedy tento vynález lepší než ostatní kolorizéry? Především v tom ohledu, že celý proces je automatizovaný. Zatímco u minulých kolorizérů jsme museli obrysy fotografií ručně „kroužkovat“ a označovat příslušnou barvou, nyní celý proces funguje bez jakéhokoliv působení člověka.

Google – klíč ke všemu

Kromě automatizovaného procesu kolorizace, je zde ještě jedna věc, kterou se japonský kolorizér vymyká svým předchůdcům. Touto odlišností je Google. Kolorizér je totiž propojen s Googlem a je schopný rozlišovat jiné objekty.

Například, na obrázku, který chceme obarvit, je tráva a strom. Kolorizér sám „rozkouskuje“ obrázek na jednotlivé části – v tomto případě tráva a strom. Dále se snaží najít podobné fotografie či ilustrace na internetu. Podle výsledků z internetu kolorizér určuje odstíny barev. Tímto aspektem se japonský kolorizér posunul doopravdy o stupeň výš.

Neuronová síť japonského kolorizéru

Bezplatná beta, drahá plná verze

Pokud byste uvažovali o zakoupení tohoto programu, nespěchejte. Stojí totiž okolo 10.000 korun. Plná verze s plnou podporou a každoročními aktualizacemi dokonce stojí o 5 tisíc více. Navíc můžete tento program sehnat jen v Japonsku přímo od vývojářů. Na druhou stranu kantoři z japonské univerzity přišli s nápadem, že zjednodušenou verzi programu nahrají na oficiální stránky školy. Koloriér s omezenými možnostmi je tedy veřejnosti dostupný. Musíte ale tuto online verzi brát s jistým odstupem. Výsledné fotografie nejsou ve FULL HD ale většinou ve formátu 500×350 pixelů nebo méně. Tento zjednodušený kolorizér není propojen s vyhledáváním fotografií na Googlu a tedy černobíle fotky koloruje tzv. „postaru“. Tak či onak jedno základní pozitivum v porovnání s ostatními kolorizéry tu, i u beta verze, je – a to právě ono automatikcé fungování. Vyzkoušejte si to sami.

OBARVĚTE SI VLASTNÍ FOTOGRAFIE

Na internetovou stránku se dostanete kliknutím na obrázek nebo na odkaz níže.

Výsledky kolorování

Jak proces kolorování dopadl u plné verze programu, můžete posoudit sami u ukázek níže.

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.