Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj

Národní galerie prodloužila otevírací dobu

Výstava Národní galerie v Praze zvaná „Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj“ končí 15. ledna. NG kvůli vysokému zájmu prodloužila otevírací dobu. Můžete ji tedy navštívit od 10:00 do 20:00 po celý následující týden.

Celník v džungli

Henri Julien Félix Rousseau, přezdívaný Celník (21. května 1844 Laval, – 2. září 1910 Paříž) byl francouzský malíř, jeden z nejvýznamnějších představitelů naivního umění. Maloval exotické fantaskní krajiny (Sen, Zaklínačka hadů), portréty (Portrét Josepha Brummera, Vlastní podobizna – majetek pražské NG) i výjevy z obyčejného života (Oslava nezávislosti, Lucemburské zahrady).

– Wikipedie

Celník svými díly zaujal nejen francouzské intelektuály jako byl Guillaume Apollinaire (francouzský anarchista polského původu) ale i nemalou řadu malířů. Mezi jeho spřízněné malíře patřili například Paul Cézanne nebo Pablo Picasso.

Recenze

Přestože Kristýna Brožová (autorka koncepce výstavy) se svou koncepcí obrací k nejširšímu publiku, je výstava právě v porovnání s zahraničními expozicemi inovativní a průkopnická. Jako jedna z mála výstav, s Rousseauovými obrazy právě tato výstava zpochybňuje rovněž zažitý stereotyp Rousseaua jako nedělního malíře (získal totiž školení dvou předních akademiků své doby, Jeana-Léona Géroma a Augusta Clémenta).

Krok za krokem

Expozice začíná velkým obrazem Války. V Druhé části výstavy jsou přítomny typická díla Rousseaua jako například slavný obraz „Já, portrét-krajina“. Další část výstavy se věnuje ženským figurám, portrétům, je zde jako významná zápůjčka přítomen například „Portrét paní M.“. V oddílu „Kruté dětství“ je představeno „Děvčátko s panenkou“ a srovnáno s obrazy Josefa Šímy (srovnávání s českými autory je velmi časté). Poslední část výstavy se věnuje známým motivům džunglí.

INFO

VSTUPNÉ

Otevřeno každý den od 10:00 do 20:00.

Základní 240 Kč
Snížené 140 Kč
Rodinné 500 Kč
ADRESA

Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1

DOPRAVA

Metro A – Staroměstská
Tram 2, 17, 18 – Staroměstská
Bus 194 – Staroměstská

FOTOGALERIE

(zdroj: NG)

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.