Jak, kdy a kde nečíst knihu

Užitečné rady pro knihomoly

Máme dobu po Vánocích, Chanuce, možná jste měli narozeniny, něco se Vám povedlo a dostali jste třeba knihu. Věřte, že po přečtení tohoto článku si raději budete přát, abyste dostali v lahvi kyselinu. Bylo by to mnohem bezpečnější. Nevěříte?

V dnešní době je normální mít návody na vše, některé výrobky se bez návodu vlastně ani nesmí prodávat. Prodejci se tak brání proti případným soudním tahanicím a uživatelé přečtením návodu eliminují své hloupé nápady už v začátcích. Když je v návodu jasně psané, že děti se do pračky nestrkají (ani na program ručního praní), tak to prostě neuděláte (doufám spolu s výrobcem).

U knih z nepochopitelných důvodů jakýkoliv návod chybí. V omezené míře se vyskytují doporučení týkající se obsahu knih: určení dle věku 0-3, 3+, 18+, 9-99 , nebo dle momentální náboženské situace- např Koniášův Klíč kacířské bludy k rozeznání otvírající (digit kopie)

Soudím, že podobně jako jsou různé výrobky opatřeny piktogramy upozorňující na potenciální nebezpečí při špatné manipulaci, mělo by něco takového existovat i u knih. Nastíním Vám řadu problémů, které Vás při nevhodně zvoleném způsobu užití knihy můžou potkat. Myslím, že uvádět tyto výstražné obrázky na vydání každé knihy by bylo pro čtenáře jedině přínosné a ušetřilo je řadám škod na zdraví, nervech i na majetku.

Začněme úvodním obrázkem. Trochu jsem ho pro své účely upravila a doufám, že značka jasně hlásá: Nečtěte za chůze na útesu knihu. Pro materiálněji založené knihomoly uvádím i význam:  Když Vám kniha spadne, nechte ji plachtit. Neskákejte za ní. Do sekce „pohyb s knihou a jeho nepředvídatelné následky“ patří i tyto piktogramy:

Varování! Nečíst za chůze!  Nebezpečí pádu do kanálu!

V podobném duchu je i Nečíst, pozor vozovka!

 

Nečíst v dopravních prostředcích, když jedete jen několik stanic!

Začtete se a přejedete. A pak Vám nic nepojede. Bude Vám zima a budete mít hlad. Knihu pak budete muset prodat, abyste si mohli koupit jízdenku zpět, třeba  z Budapešti zpět do Pardubic, kam jste původně z Prahy jeli.

 

Při četbě nekuřte!

Pamatujte na 451° Fahrenheita..(cca 232 °C)..

Nezačínejte číst napínavou knihu, když druhý den brzo vstáváte do školy, nebo do práce!

Buď knihu odložíte a přemýšlení nad dějem Vám nedá spát, nebo budete číst až do rána. A ráno budete nepoužitelní. A když jsme u práce a povinností, tak u humoristických a napínavých románů by mělo být varování a upozornění- nečíst v práci/ nečíst ve škole. Přijdou Vám na to a potrestají Vás! Výpovědí, domácím úkolem, zabavením knihy a vrácení až na konci školního roku nebo pracovní doby.

 

V žádném případě nevyzrazujte děj knihy!

Kamarád by se mohl naštvat a ublížit Vám! Ještě stále si chcete číst? Tak teď už můžete, už víte, na co si dát pozor.


knihovník LŠ Anna Hotová