Berlínský útok a bariéry v Česku

Co se stalo v Berlíně?

19. 12. vjelo nákladní auto do vánočních trhů v Berlíně. Útočník zabil 12 lidí a 48 bylo zraněno. Pokusím se napsat co všechno předcházelo a co následovalo tomuto teroristickému útoku.

Kamiónem do davu

Pachatel v podělí ráno napadl polského řidiče náklaďáku na parkovišti u dálnice. Zastřelil ho a nechal na sedadle spolujezdce. Podle očitých svědků vjel náklaďák do trhů s vypnutými světly rychlostí cca 65 km/h a jel celkově 80 metrů. Po nárazech zastavil a řidič utekl. Kolemjdoucí upozornil policii na podezřelého. Byl to Pákistánec žádající o azyl a po vyslechnutí policie byl propuštěn. Islámský stát se přihlásil k útoku skrze své obvyklé kanály na internetu.

Pachatel

21. prosince ráno německá policie vypsala odměnu 100 tisíc eur za dopadení Tunisana, jehož doklady a DNA byly údajně nalezeny v náklaďáku. Nalezené dokumenty byly vystavené na jméno Ahmad A. Německé úřady však vypsaly eurozatykač na Tunisana jménem Anis Amri. Používal pravděpodobně šest až osm identit.

23. prosince tunisan Anis Amri, který byl podezřelý z útoku na vánoční trhy, zemřel v přestřelce s Italskou policií nedaleko Milána. Islámský stát odpoledne zveřejnil video, na kterém Amri přísahá věrnost vůdci džihádistů Abú Bakr al-Bagdádímu. Ve tři hodiny ráno ve městě Sesto San Giovanni dva policisté požádali podezřelého o doklady, on je však se slovy „Alláhu akbar“ napadl. Při pokusu o útěk byl zastřelen.
Výsledek obrázku pro anis amri

Reakce na domácí scéně

Miloš Zeman po útoku odmítá uprchlíky a Babiš obviňuje Merkelovou. Česká ambasáda v Berlíně dostala informaci o smrti Češky Nadi Čižmár ve čtvrtek večer. Bohuslav Sobotka i Lubomír Zaorálek vyjádřili hlubokou soustrast s rodinou zemřelé . Samozřejmě se zvýšilo opatření na trzích v Česku i v ostatních Evropských zemích.

Výsledek obrázku pro bariéry na staroměstském
Bariéry v Česku které mají zabránit teroristickým útokům.

redaktor, Sebastian Vopěnka