Znáte z obhajob: Průvodce po okolí Lauderových škol

Průvodce je dostupný ke stažení

Jak jsem loni sliboval před komisí, přináším průvodce pro studenty Lauderových škol. Hlavním cílem moji práce bylo vytvoření průvodce, který by se dal použít při prohlídce širšího okolí Lauderových škol. Toto téma jsem si vybral z několika důvodů. Za prvé, škola dodnes nemá žádný univerzální průvodce pro výměnné studenty nebo hosty (či na jakékoliv jiné akce, kdy provádí studenti Lauderových škol lidi po Praze). Škola nemá průvodce, který by mohla aktivně používat (pokaždé se narychlo, hekticky a na poslední chvíli vytvářela trasa, kudy bychom mohli hosty eventuálně vést). Za druhé, mne klasicistní architektura Vinohrad zajímá.

Rozložení podkladů

Při získávání informací o historické části Královské Vinohrady, které hodlám použít v praktické části mé seminární práce, jsem nejvíce využíval knihu Vinohrady: dobrá čtvrť pro dobré bydlení od autorky Pavly Státníkové. Největším přínosem, jenž mi tato kniha poskytla, je dobová mapa Královských Vinohrad, díky které se mi podařilo přesně vytyčit hranice, kam až můj průvodce bude moci sahat (nemluvě o množství dobových autentických ilustrací a fotografií z doby 1820-1945, které při tvorbě mého průvodce budu výhradně používat).

Kniha shrnuje historii Královských Vinohrad od jejich vzniku v době vlády Karla IV., který významně popostrčil roku 1358 svým výnosem o uvolnění z platby daní na území Čech vinařskou tradici vpřed a dal impulz vzniku mnoha vinic, přes období válek, například útok švédského vojska r. 1648 na novoměstské hradby právě z území tehdejších vinohrad, nebo obležení Prahy Rakušany r. 1742 nebo o patnáct let později Prusů r. 1757. Dále kniha popisuje období bourání novoměstských hradeb (popř. v oblasti Nové brány na Novém Městě) na konci 19. století, vznik Královské obce Vinohrady, přes budování dominantních staveb na přelomu 19 a 20 století, které nyní vnímáme jako symboly města pražského (např. Národní muzeum, Wilsonovo nádraží, Nové německé divadlo, Národní dům, Nové divadlo, Vinohradská synagoga), stavbu tramvajové a trolejbusové sítě k Orionce, období protektorátu a proražení nových tunelů přes vinohradský kopec, období pražského povstání.

FOTOGALERIE

Vytvoření kostry průvodce

Na grafickou úpravu jsem používal program Microsoft Office Word 2010. Když se na toto rozhodnutí dívám s odstupem času myslím si, že by mnohem lépe vyhovoval konkurenční program „pages“.

Tvorba kreslené mapy Královských Vinohrad

Nejdříve jsem si okopíroval mapy z internetového serveru mapy.cz (měřítko 1:6000). Poté (za pomocí pauzáku) jsem obkreslil obrysy domů, parků a ulic. Dále jsem potřeboval sloučit všechny čtyři mapy dohromady. Na to jsem použil program Adobe Photoshop CC, ve kterém je možné zaretušovat přechody map bez toho, aby se ve výsledku kdokoli všiml, že mapa byla původně vytvořena na více papírech.

MAPY


Dokument stáhnete kliknutím na tento text


 

šéfredaktor Jakub Kuthan

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.

Jeden komentář u “Znáte z obhajob: Průvodce po okolí Lauderových škol”

Komentáře jsou uzavřeny.