Izrael hoří

Izraelem se prohání níčivá vlna požárů

Situace je pod kontrolou

Izraelská policie zatím zadržela několik podezřelých mezi nimi i muže, který na facebooku otevřeně ke žhářtví nabádal. K těmto požárům zřejmě dochází z politických důvodů. Gilad Erdan, bývalý ministr vnitra, řekl: „Situace je pod kontrolou.“ Slova jsou pěkná a k jejich naplnění je potřeba hodně usilí a času, ale výsledky stále nepřicházejí. Přes 700 domů je stále bez elektřiny. 250 hektarů lesů lehly popelem (i když „český les“ je stále nedotčen). O povolení k vrácení do svých domovů si můžou lidé jenom nechat zdát.

Může za to sezóna nebo člověk?

Gilad Erdan, ministr veřejné bezpečnosti, řekl, že většina požárů po podrobném prozkoumání byly založeny úmyslně a nejeden z požárů zavinily hořlaviny. Nejvíce zasáhly město Haifa a nebezpečně se blíží k Jeruzalému. Jeden z nich měl podpálit požární stanici v Haifě, naštěstí byl v čas zastaven. Z Haify bylo evakuováno přes 75 tisíc lidí a evakuace stále pokračují. Zavírají se silnice. Také byla zavřena univerzita v Haifě a pár dalších škol v osadě Modiin. Zatím žádní mrtví, jenom jeden zraněný člověk. Kvůli dýchacím potížím bylo ovšem hospitalizováno 90 lidí a nemocnice jsou stále v pohotovosti. Bylo nutno připravit evakuaci dvou věznic a rovněž všech nemocnic. I energetické společnosti vyhlašují stav nouze a provadí opatření proti požárům.

Putin posílá na pomoc letouny

Pomoc Izraeli je už na cestě. I když palestinské úřady zatím nevyjádřili k obviněním, palestinská agentura WAFA je zatím největší pomoc, kterou Izrael dostal. Vladimir Putin při rozhovoru s izraelským premiérem řekl, že Izrael podpoří dvěma hasičskými letadly. Do hašení je zapojeno celkem 10 letounů z: Řecka, Itálie, Chorvatska, Turecka a Kypru.