Digitální sbírky, hudebniny, Judaika

Digitální sbírky,  hudebniny, Judaika

Možná se Vám stalo, že jste měli chuť navštívit nějaké muzeum, nebo knihovnu. Ale zrovna bylo zavřeno (protože bylo pondělí, anebo 3 hodiny v noci). V následujícím příspěvku se dočtete něco málo o sbírkách, které můžete navštívit kdykoliv. Právě díky možnostem digitalizace.

Knihovník už dávno není člověk, který v temné malé místnosti zaprášen staletými nánosy prachu čeká na davy čtenářů. Nové trendy se nevyhýbají ani oblasti knihovnictví a informačních zdrojů, a tak je výše zmíněný obrázek (většinou) již dávnou minulostí. Se zvýšením dostupností technologií a připojením na internet pro většinu uživatelů se z knihoven, archivů a muzeí stávají i centra digitalizační, zpřístupňující obsahy svých fondů a sbírek 24 hod. denně, 7 dnů v týdnu. Tím se zároveň ještě více vyplňuje základní poslání knihoven: Umožnit přístup k informacím všem, bez rozdílu.  V českých archivech jsou např. kvůli obrovskému zájmu amatérských genealogů sestavujících si svůj vlastní rodokmen prioritně digitalizovány právě matriky, rukopisné unikáty.

V minulém příspěvku jsem se věnovala nalezením vhodných zdrojů pro psaní práce. Digitalizované zdroje jsou rovněž vhodné, přinejmenším pro přejímání obrazových částí. Jen nezapomínejte, že i v tomto případě je nutné uvádět zdroj. A jako se knihy odlišují podle ISBN, u těchto sbírek můžeme najít buď DOI (Digital object identification), popř. ARK- archival resources key a ty pak pro úplnost zdroje uvádět.  Ale zatím to ještě není příliš běžná praxe.

Digitalizace má rovněž příznivý vliv na stav dokumentů.  Vzácné rukopisy nebo staré tisky se sice půjčují za velmi přísných podmínek, ale prokazatelně by dokumentům bylo lépe, kdyby se s nimi nemanipulovalo raději vůbec. Kniha je totiž po vyndání z depozitáře vystavena změnám teploty a vlhkosti. A hlavně působením čtenáře. Také pro uživatele je velmi nepohodlné a časově náročné trávit v knihovně prezenčním prohlížením dokumentů několik hodin. Pro vykreslení atmosféry přidávám odkaz na méně známou epizodu  Mr Bean v knihovně.  A dodávám, že se zakládá na pravdě.

Kdyby Vás zajímalo, co že to tam Mr. Bean studuje, bude to pravděpodobně rukopis Hodinek vévody z Berry – Riches Heures du Duc de Berry (kniha modliteb pro určité denní i noční hodiny a příležitosti- něco jako křesťanská obdoba Siduru). Pokud Vás tato kniha zajímá blíže a chtěli byste si ji prohlédnout, tak ještě do loňského roku byla kompletně na webu. Teď už stránky nefungují, asi došli finance na provoz takového obrovského množství dat a náhledů. Jedna ze stránek je použita úplně vlevo v úvodním obrázku tohoto příspěvku.

Níže naleznete několik odkazů na  zajímavé digitální sbírky a kolekce. Je to opravdu jen malý a nepatrný zlomek, který jsem setřídila podle toho, co by Vás mohlo zajímat.  Zvláště u Judaik si myslím, že znáte mnohem více zdrojů než já, a tak komentujte, doporučujte a sdílejte. Sbírek je tolik, že by vystačily ještě minimálně na 10 článků…

Do textu jsem se snažila umístit (dokonce i funkční) hypertextové odkazy, tak klikejte a prohlížejte..Nejdřív ovšem nakrmte kočku, udělejte si domácí úkoly a ukliďte. Až pak si začněte prohlížet. Je to totiž trochu návykové…

Judaika, fotografie, dokumenty

National library of Izrael

jerusalem library

Národní knihovna Izraele sídlící v Jeruzalémě.  Pro uživatele má velmi přehledné stránky, navigační popisky v angličtině, arabštině, nebo ivritu. Zpřístupňují obrovské množství dokumentů a kolekcí. Prohlížet si můžete např. historické židovské noviny, historické mapy Jeruzaléma a okolí, úžasnou sbírku (přes 40 000) fotografií a dokumentů vztahující se k Židovským osobnostem

Židovské muzeum v Praze

Sbírky fotografií, které spravuje židovské muzeum v Praze.

Federace židovských obcí

Na stránkách dostupný archiv časopisů Roš chodeš

Yad Vashem

Wold holocaust remembrence center. Zde naleznete řadu dokumentů, fotografií i databázi pro vyhledávání Spravedlivých mezi národy.yad

Noty a notové materiály

Řada z Vás jistě hraje na nějaký hudební nástroj. Podobně jako knihy (o knihách v PDF a kde je najít jsem psala již dříve, viz článek Cestujeme s knihou) je i řada hudebnin volně k dispozici (skladatel je po smrti, nakladatel je po smrti…) a hudebniny se uvolnily volně k užití.

Zde je odkaz na malý proklikávací rozcestník, který jsem v minulosti vytvořila pro knihovnu HAMU (a podklady se mi někam zatoulaly, takže ten první řádek už prostě neodstraním, se s tím smiřte :-).

Velké knihovny a jejich databáze

Library of Congress- digitální kolekce

Nejvýznamnější americká knihovna má mimo rozsáhlých sbírek knih i obrovské množství digitalizovaných a volně dostupných sbírek. Většina se jich samozřejmě týká historie USA (fotografie amerických měst, mapy, staré noviny, válka Severu proti Jihumapy, vlastenecké písně a jejich historie osobní korespondence a deníky generála Pattona, ale zpřístupněny jsou i unikátní sbírky, které Kongresová knihovna dostala jako dar- japonské dřevořezy, kolekce sultána Abdula Hamida– fotografie tehdejší Otomanské říše v 19. stol. a mnohé další.. Ovládání je velmi snadné a intuitivní, a tak si můžete prohlížet, dokud Vás to nepřestane bavit. A pak si půjdete prohlížet zase jinam.

loc

British Library- digitální kolekce

Stejně jako u předchozí knihovny máte možnost prohlížet obrovské množství  sbírek. Třeba databázi knižních vazeb. Nebo digitalizované britské noviny. Databázi týkající se Austrálie a Oceánie….

blib

Gallica

Národní knihovna Francie a její kolekce rukopisů, starých tisků… Při tvorbě tohoto článku (listopad 2016) mi vůbec nefungovala, ale třeba se to časem srovná. Možná stávkují… Na stránkách mi rovněž nešla francouzština přehodit na angličtinu.

Muzea a zajímavosti

Audubon

Pelikán bílý, zdroj: Museé de la civilisation

Pro ty z Vás, kteří se zatím ještě  nedostali na výstavu Americká grafika tří století (viz recenze E. Färberové zde) můžete se podívat na stránky Musée de la Civilisation v Quebecu . Naleznete tam Birds of America od známého grafika J. J. Audubona. Pokud jste ornitolog-amatér, tak zaručuji krásné vyhledávání..

Museo del Prado

Pokud zrovna nemáte čas jet do Madridu, ale rádi byste alespoň něco viděli, můžete zde.