Dokument Bratříček Karel v Lucerně

Polský Karel

Do českých kin dorazil dokumentární film polské režisérky Krystyny Krauze věnovaný Karlu Krylovi. Film zavítal do kin, příznačně, 17. listopadu. V posledních dekádách se čím dál častěji ozývají názory, že je Kryl v Polsku populárnější než v Česku. Je tomu tak? A bylo tomu tak?web_plakat_bratricek_karel

„Národní bard“

Karel Kryl, narozen 12. dubna 1944, byl československý písničkář a básník. Karel Kryl absolvoval Keramickou školu v Bechyni, kde se vyučil hrnčířem. V raných 60. letech se ale rozhodl, že se bude věnovat hudbě a poezii. Jeho první písní vůbec byla Nevidomá dívka. Tu nazpívala Hana Ulrychová a nahrála skupina Bluesmen. Původní verzi si můžete poslechnout zde. Jeho první album bylo vydáno půl roku po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR. Píseň Bratříčku, zavírej vrátka, podle které je album pojmenované, byla spontánně složena v noci 22. srpna, tedy přesně v den invaze. Karel Kryl odjel z Československa 9. září 1969 na písničkářský festival v západním Německu. Dva týdny nato, požádal o politický azyl. V Německu zůstal dalších 20 let. Spolupracoval s rádiem Svobodná Evropa. Psal a publikoval básně, písně a knihy. Do Československa se Karel Kryl vrátil 30. listopadu 1989. Vrátil se, aby se zúčastnil pohřbu své matky.

V Polsku politickým symbolem a v Česku stránkou ve zpěvníku?

„Já myslím, že jeho popularita, byť není úplně aktivní, stále trvá. Jeho písničky jsou neustále ve zpěvnících a mladí lidé je zpívají u táboráků a možná ani nevědí, že je to Kryl. Je to už jakoby součást lidového zpěvu, a to si myslím, že je ta klíčová popularita.“ Hana Třeštíková

Česká koproducentka filmu Bratříček Karel, Hana Třeštíková, si dovoluje nesouhlasit s názorem, že Karel Kryl mizí z povědomí Čechů. Někdo by ale mohl tvrdit, že i výrok Hany Třešníkové je důkazem české nulové snahy zjistit si něco, co už nám přeci je k ničemu, co už se nás netýká, co už přešlo. Není tomu tak. Byly Krylovy texty skutečně jen líbezně poskládanými protestsongy a nebo do nich Kryl promítal opovržení z dekadentních mezilidských vztahů jimiž byl obklopen? Zajděte se podívat na film!

Základní informace o filmu

Scénář a režie Krystyna Krauze
Kamera Jacek Petrycki, Daniel Šperl
Hudba Karel Kryl
Střih Matouš Outrata
Zvuk Daniel Němec
Producent Barbara Lawska, Hana Třeštíková
Koproducent Česká televize
Výrobce Produkce Třeštíková
Země Česko/ Polsko
Stopáž 79 min
Přístupnost bez omezení

Premiéra  17/ 11/ 2016
Monopol 3/01/2019

(převzato z ARTCAM)

Trailer


Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.