Kulturní den v Praze

Co dělat tento týden v Praze

Dobrý den dámy a pánové, Potřebujete si odpočinout od ruchu každodeního života? Chcete se kochat nádherným uměním na výstavě nebo jste už dlouho nebyli v divadle?
V tom případě je tento článek stvořený právě pro vás! Najdete v něm přesný návod jak si zařídit svůj vlastní kulturní den v Praze! A začneme pěkně od začátku.

Ráno

Tento den se musí správně začít. Jak lépe začít, než se kulturně naladit v kavárně?(Asi už víte kam tím mířím) Pro tento účel osobně doporučuji kavárnu Slavia. Tam si můžete dát nějaký ten sendvič k snídani, zaposloucháte se do tónů klavíru a v pohodlném křesle začnete přemýšlet o budoucnosti vašeho dne.

Kavárna Slavie se nachází na Smetanově nábřeží 1012/2.

Odpoledne

Sam Shaw

Rozhodně byste si neměli nechat ujít výstavu Sama Shawa. Jeho fotografie určitě budete znát a to díky jeho slavnému snímku Marilyn Monroe z filmu „slaměný vdovec“. Jeho nejznámější fotografie zobrazují známé herce (například již zmíňenou Marilyn Monroe, Woodyho Ellena, Sophie Loren a mnoho dalších.) v jejich nejlepších momentech.  Mezi těmito fotografiemi se nachází série „Street photo“, kterou fotograf nevytvořil na zakázku, ale pro zábavu, podobně jako série jeho neméně slavného francouzského kolegy Henri Cartier-Bressona zachycuje život běžných lidí. Jeho začátky však vypadaly úplně jinak. Svou kariéru profesionálního fotografa odstartoval ve 40. letech minulého století. Ze začátku (místo herců) fotografoval momenty ze života horníků, zemědělců hospodařících na pronajaté půdě, přístavních dělníků a dalších. I když ho známe jako vynikajícího fotografa, věnoval se také hudbě, divadlu, sochařství, malířství, literatuře, žurnalistice, sociálnímu a politickému aktivismu.

 

„Každý fotograf musí uplatňovat své vlastní jedinečné hledisko. Čím víc je vám jasné, co přesně chcete vidět, tím víc si můžete být jisti, že jste našli svůj vlastní „rukopis“ a individiualitu.“  – Sam Shaw

Tuto výstavu najdete v domě fotografie do 15. 1. 2017. Dům fotografie, Praha 1, Revoluční 5.

Večer

Večer můžeme navštívit divadelní představení o pravdě a lži, zamlčování a o tom, jak to ve světě chodí. Divadelní hra „Nepřítel lidu“ je hra o lékaři z lázeňského města, který o těchto lázních objeví hrůznou pravdu, která ohrožuje lidské životy v jeho rodném městě, pokud zůstane zamlčena. A i přes jeho vůli a ač dobře míněné, takto špatně volená slova vyhledají takové, kteří jeho slova namíří proti němu, jen aby si udrželi pověst a udělají z idealisty a optimisty, nepřítele lidu. Hra patří rozhodně k těm lepším hrám, které má Vinohradské divadlo v repertoáru.

Toto představení se hraje v pražském Vinohradském divadle, které se nachází na náměstí Míru 7.

Závěr

Já doufám, že si vaše kulturní prázdiny užijete.

A nezapomeňte, když si zvolíte správný den, možná potkáte i Saturnina.