Prezidenti ČR – Kdo všechno kandiduje?

Hra o Pražský hrad

Prezidentské volby se k nám pomalu blíží. Druhé kolo voleb bude probíhat 26. 1. 2018, prezidenta budeme znát den poté. Kdo má reálnou šanci dostat se na Hrad? Koho byste na hrad nejraději dosadili Vy?
maxresdefault
Jana Yngland Hrušková, další uchazečka o místo na Hradu

Prezident Miloš Zeman je již za polovinou svého mandátu a volby 2018 se nám dost blíží. Doufám, že si pan prezident, jelikož je obklopen skvělým týmem mluvčích a kancléřů, uvědomí, že už je na vykonávání tohoto úřadu moc starý a nemocný a nebude kandidovat znovu. Česká republika nutně potřebuje silného vůdce, který nám nebude dělat ostudu doma ani v zahraničí.

Michal Horáček

Eliška Wagnerová
Eliška Wagnerová

Jediným vážným kandidátem, který svoji kandidaturu doposud oznámil je textař Michal Horáček. Člověk bez předchozí zkušenosti s politikou a diplomacií. Člověk, který působí dojmem, že mu ani tak nejde o republiku ale o sebezviditelnění se. Zajímavý trend, který dnes spatřujeme po celém světě. Zkrátka nevím, jestli bych si takového prezidenta přál.

Další osobou je Igor Sládek, podnikatel, který kandidaturu oznámil pomocí inzerátu v deníku Metro a vlastně toho o něm nic moc víc nevíme.

Postavy z vlády

Mezi politiky je to podobně slabé, Andrej Babiš, nejpopulárnější politik v zemi, je českou verzí Donalda Trumpa. Obchodník a populista, který se snaží koupit si Senát a časem asi i Sněmovnu a prezidentský úřad samotný. Zato premiér Bohuslav Sobotka příliš populární kvůli své nerozhodnosti není. Stejně jako někteří zástupci opozice, kteří by se mi zdáli též kvalitními kandidáty jako europoslanec Jiří Pospíšil nebo i člen vlády Jiří Diensbier.

Kdo jiný

Někdo zvenčí? Václav Klaus? diplomat Petr Kolář? Milan Kohout? generál Petr Pavel? Jaromír Jágr? A žena nakonec? Snad jen senátorka Eliška Wagnerová. Nebo má šanci i Jana Yngland Hrušková? Pokud máte ještě nějaký návrh, pište ho do komentářů.

milan-kohout_jak-stajemy-sie-bezdomni_centrum-szztuki-wro-2
Milan Kohout, jeden z uchazečů o post prezidenta

Zkrátka se mi nikdo z výše jmenovaných nezdá úplně ideální. Prezidentský úřad za poslední dobu nic moc dobrého nepřinesl, tak co kdybychom ho rovnou zrušili? V mnohých situacích se prokázalo, že se prezidentskému úřadu přikládá větší váha, než by skutečně v parlamentní republice tento úřad měl mít.